Edukacja przyszoci startuje kolejny cykl konsultacji spoecznych
Jak powinna wyglda edukacja wczesnoszkolna, aby przyszli absolwenci szk nie byli bezrobotnymi? Czy szkoa moe i powinna by centrum aktywizacji lokalnych spoecznoci, a nauczyciele ich liderami? Jakie narzdzia, w oparciu o nowoczesne technologie, s niezbdne szkoom, aby mogy peni tak funkcj, a tym samym sta si rentowne z perspektywy samorzdw. I na koniec jaka ma by forma efektywnej wsppracy podmiotw administracji publicznej na szczeblu centralnym i lokalnym dla dobra edukacji. Te kwestie oraz przykady dobrych praktyk omwi uczestnicy oglnopolskich konsultacji spoecznych - pod patronatem m.in. MEN, MPiPS, Rzecznika Praw Dziecka, Wojewody oraz Marszaka Maopolskiego, jak rwnie Maopolskiego Kuratora Owiaty - ktrych koordynatorem jest Fundacja Innowacyjna Edukacja.
Oglnopolskie konsultacje spoeczne - z udziaem przedstawicieli administracji rzdowej i samorzdowej, organw prowadzcych szkoy, kuratoriw owiaty, orodkw szkolcych nauczycieli, uczelni wyszych, wojewdzkich urzdw pracy i spoecznoci lokalnych - maj na celu skonsultowanie innowacyjnego modelu wsppracy ww. podmiotw oraz przedstawienie dobrych praktyk zastosowania rozwiza zastosowania technologii informacyjno - komunikacyjnych w edukacji oraz w kontekcie aktywizacji zawodowej w kraju i na wiecie, tak, aby w przededniu uruchomienia nowej perspektywy finansowej, unikn bdw popenionych przez inne kraje.
Konsultacje, pod nazw Cyfrowa edukacja jako narzdzie rozwoju i aktywizacji spoeczestwa, s kontynuacj spotka zapocztkowanych w 2013 r., ktre do tej pory odbyy si w 8 regionach Polski. Pierwsza z debat odbdzie si w poniedziaek, 20 padziernika br., w Maopolskim Urzdzie Wojewdzkim w Krakowie, przy ul. Basztowej 22.
Ponad dwuletni proces badawczy i diagnostyczny, ktry opiera si na spotkaniach i zbieraniu opinii na terenie caego kraju, wskaza, e kluczem do przyszoci polskiej edukacji jest w pierwszym rzdzie odpowiednie wsparcie nauczycieli, zarwno jeli chodzi o nowoczesne narzdzia, jak rwnie o rozwj i motywacj. Uczelnie wysze, przygotowujce przyszych nauczycieli, s czsto inkubatorami wzorcowych rozwiza, ktre niestety nie s popularyzowane. Nawizana w tym roku wsppraca MEN i MNiSW w zakresie tzw. szk wicze, otwiera przed uczelniami nowe moliwoci w kontekcie akademickich centrw kreatywnoci. Jest to dua szansa na wdroenie autorskich rozwiza, stworzonych przez uczelnie, przy wsppracy ze szkoami w poszczeglnych regionach Polski. - powiedziaa Agata Tyszkiewicz, Prezes Fundacji Innowacyjna Edukacja, Czonek Zespou ds. Strategii przy Ministrze Edukacji Narodowej.
Jednym z celw debaty jest take omwienie proponowanego modelu wsppracy opartego na synergii finansowania szk podstawowych przez administracj rzdow i samorzdow, zgodnie z kompetencjami, przy jednoczesnej realizacji zada wasnych.
Konsultacje odnios si do problemw zidentyfikowanych przez administracj publiczn, jak rwnie bezporednich odbiorcw - nauczycieli i dyrektorw szk, a jednoczenie zmierzaj do uzgodnienia praktycznego wzorca wsppracy i efektywnego dziaania, dziki ktremu szkoy podstawowe i gimnazja stan si miejscami wspierajcymi rozwj, motywacj i zaangaowanie zarwno dzieci, jak i ich rodowisk. Wsparcie roli nauczyciela jako mentora i architekta twrczego rozwoju jest istotn i palc kwesti, biorc pod uwag rosnc liczb zwalnianych nauczycieli, ktrych warto dla spoeczestwa jest nie do przecenienia.
Podczas spotkania bdzie miaa miejsce dyskusja na temat rzeczywistych przeszkd oraz moliwoci wdraania zmian w systemie nauczania, z perspektywy kwestii aktywizacyjnych oraz przyszego rynku pracy.
Udzia w spotkaniu jest bezpatny.
Kolejne spotkania odbd si we Wrocawiu, odzi, Opolu, Katowicach, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie oraz Warszawie.
Wicej informacji udziela:
Magdalena Zaczek
e-mail: m.zaczek@innowacyjnaedukacja.org
tel.: 22 11 55 317; 601 155 616
www.innowacyjnaedukacja.org
|