Il Danzastorie di Sicilia
Giuseppe Marino, znany jako Alosha, ceniony tancerz i choreograf o międzynarodowej renomie, laureat Nagrody UNESCO 2019 jako ambasador pokoju i kultury sycylijskiej na świecie, jest nazywany Danzastorie di Sicilia, ponieważ, nawiązując do śpiewaków, artystów ulicznych, którzy przemieszczali się po placach i opowiadali śpiewem o rozmaitych zdarzeniach, opowiada historie swojej wyspy. Nie czyni tego jednak za pomocą głosu ale poprzez wciągający i harmonijny taniec, doskonale wyważony między intelektualnym poszukiwaniem a artystyczną ekspresją. Jest twórcą tzw. „danza streusa” (nazwanej tak przez wokalistkę Carmen Consoli od słowa „streusa”, które w dialekcie sycylijskim oznacza dziwny, ekscentryczny). To sycylijska tradycja opowiedziana w nowoczesny sposób, krokami tanecznymi, poprzez przedstawienie, które wywodzi się z przeszłości, żyje teraźniejszością i wykracza w przyszłość, ukazując portret Sycylii, która, czerpiąc z tradycji, nabiera nowe barwy, staje się ziemią bogatą w energię, ekspansywność i witalność.
Imię Alosha pochodzące z sanskrytu, starożytnego języka indoeuropejskiego, oznacza "boskie serce", i nadane zostalo mu przez jego duchowego mistrza Michaela Barnetta. Giuseppe jest również mistrzem starożytnej sztuki walki sycylijskim kijem.
AMURI to tytuł jego przedstawienia, które odbędzie się 19 czerwca w Krakowie, z okazji wydarzenia „Tygodnia Sycylijskiego”. "Muzyczna ścieżka prowadzi nas od Bufalino, Sciasci, Buttitta po Camilleriego, do wierszy i muzyki Mario Incudine, Rity Botto, Oriany Civile i Francescy Incudine. Muzyczne tło spektaklu stanowi pełną emocji podróż po ziemi sycylijskiej w pogoni za utraconą i odnalezioną miłością, do wiecznego teraz i jutra naszych dzieci; do lekkości, która zawsze nas prowadzi, by wydostać się z bagna głupoty. Jesteśmy sycylijczykami, którzy pamiętają ulotność poezji, by zapoczątkować rozwój kultury" (Alosha).
|