Z okazji setnej rocznicy urodzin kolumbijskiego laureata Nagrody Cervantesa, Álvaro Mutisa (1923-2013), Instytut Cervantesa w Krakowie pragnie oddać hołd temu wyjątkowemu pisarzowi, podróżnikowi, powieściopisarzowi dla zabawy, a przede wszystkim - poecie. Miłośnik życia i sybaryta, urodził się w Bogocie, a mieszkał i zmarł w Meksyku. W trakcie swojej kariery literackiej otrzymał między innymi meksykańską Nagrodę Xaviera Villaurrutii (1988), hiszpańską Nagrodę Literacką Księcia Asturii (1997) i Nagrodę Królowej Zofii w dziedzinie Poezji Iberoamerykańskiej (1997), Nagrodę Cervantesa (2001) oraz Międzynarodową Nagrodę Literacką Neustadt (2002).
W ramach obchodów stulecia Instytut Cervantesa w Krakowie zaprasza na spotkanie z kolumbijską pisarką Lauren Mendinuetą. Przedstawi ona sylwetkę i literacki dorobek człowieka, który był jej nauczycielem i przyjacielem.
W ciągu trwającej 66 lat działalności pisarskiej Mutis stworzył wyjątkowe i fascynujące dzieła. Poezja była dla niego "modlitwą, kontaktem z obecnością, która nas przekracza, łącznikiem z sacrum. Każdy wiersz w mniejszym lub większym stopniu próbuje wyjaśnić wszechświat. Stąd też jego wizjonerski potencjał". Podobnie jak portugalski poeta Pessoa i wielu innych, aby wyrazić siebie w całej złożoności głosów, tworzył swoje heteronimy – alter ego, na czele z Maqrollem El Gaviero.
Lauren Mendinueta, pełna pasji czytelniczka twórczości kolumbijskiego pisarza, zorganizowała, przygotowała i nadzorowała tłumaczenie i wydanie "Los versos del navegante" (Wersy żeglarza), pierwszej antologii poezji Álvaro Mutisa opublikowanej w Portugalii i Turcji. Jej spojrzenie pozwoli zrozumieć znaczenie tego znakomitego pisarza w dzisiejszej literaturze hiszpańskojęzycznej.
|