Na wystawie są prezentowane fotografie, które dają widzowi wgląd w codzienne życie osób dotkniętych bielactwem wrodzonym (albinizm) w Afryce oraz mają na celu zwrócenie uwagi na problem realiów życia tych osób w dwóch afrykańskich państwach - Zambii i Beninie. Przez swoją odmienność albinosi dawniej byli uznawani za duchy, obecnie zaś magiczną moc zaczęto przypisywać częściom ich ciała, co sprowadziło na nich szereg niebezpieczeństw i cierpień. Główna część wystawy poświęcona jest wyzwaniom, przed jakimi stoją albinosi w Zambii, gdzie ich prawa są codziennie łamane, gdyż doświadczają wieloaspektowej stygmatyzacji, społecznej dyskryminacji, izolacji i wszechobecnego strachu przed rytualną śmiercią.
Wystawa fotograficzna prezentowana w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego jest częścią szerszego projektu naukowego „Born Different” Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, prowadzonego przez czeską antropolożkę kultury dr Kateřinę Mildnerovą oraz fotografa i fotoreportera Antonio Cossę pochodzącego z Mozambiku. Koncepcja zakłada twórcze połączenie sztuki i nauki; antropologii kulturowej i fotografii oraz korzysta z szeregu zespołowych badań terenowych przeprowadzonych w Zambii i Beninie (2023-2024).
Organizowany na Uniwersytecie Jagiellońskim w dniach 23-25 maja 2024 r. Kongres Afrykanistów Polskich jest największym i najbardziej prestiżowym afrykanistycznym wydarzeniem naukowym w Polsce, który odbywa się cyklicznie, co trzy lata i gromadzi zarówno badaczy reprezentujących różne dyscypliny naukowe, jak też osoby zawodowo związane z Afryką, np. lekarzy, dyplomatów czy pracowników różnego rodzaju organizacji pomocowych.
Wystawę można oglądać od 26 maja do 29 września 2024 roku, codziennie w godz. 9:00-17:00, wstęp wolny.
|