W nowohuckiej ARTzonie Orodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 4) rusza wyjštkowy projekt artystyczny inicjujšcy zmiany w myleniu o małych dzieciach jako odbiorcach sztuki. Jego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi wysoko wrażliwymi, z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego.
Wszystko co wiemy o wiecie zawdzięczamy zmysłom. Poprzez zmysły biegnie droga do umysłu, uczuć, wyobrani, kreatywnoci, przeżyć i wspomnień. Sztuka może pozytywnie wspierać zmysły dziecka, pobudzać je, regulować emocje, a nawet obniżać poziom stresu. Problem pojawia się jednak wtedy, kiedy zwiększona wrażliwoć malucha nie jest odpowiednio wspierana. ARTzona Orodka Kultury im. C. K. Norwida pomoże takim dzieciom i ich rodzinom. W wiecie pełnym bodców Instytucja stanie się dla nich bezpiecznš przystaniš.
Projekt Dotknij Sztuki kultura dostępna dla dzieci to szereg działań artystycznych inicjujšcych zmiany w myleniu o małych dzieciach jako odbiorcach sztuki. To także odpowied nowohuckiej Instytucji na zwiększajšcy się odsetek dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Takie osoby majš utrudniony dostęp do kultury. Nadmiar bodców i niedostosowanie oferty do wrażliwoci ich zmysłów prowadzi do pojawiania się niechęci do obcowania ze sztukš. Odwiedzanie muzeów, galerii i innych instytucji kulturalnych wywołuje stres powstaje blokada. To prowadzi do izolacji kulturowej, a w skrajnych przypadkach do wykluczenia.
Orodek Kultury im. C. K. Norwida to instytucja z 65-letniš tradycjš. Jest także bacznym obserwatorem zmian kulturowych i społecznych. Widzimy dużš zmianę w podejciu dzieci i ich opiekunów do obcowania ze sztukš. wiadomoć tego, jak ważna jest to umiejętnoć i jak mocno może wpłynšć na ogólny rozwój dziecka, jest coraz większa. Zdolnoć obcowania ze sztukš jest jednak bardzo zróżnicowana. To widać, kiedy dziecko pierwszy raz przychodzi do galerii sztuki. Jest zafascynowane, ale ma też wiele pytań, na które trzeba mu odpowiedzieć. Dziecko należy w wiat sztuki odpowiednio wprowadzić i pozwolić mu dowiadczać. Czasem to przychodzi naturalnie, a czasem coraz częciej wymaga pomocy. mówi Beata Wako, z-ca dyrektora Orodka Kultury im. C. K. Norwida.
Wydarzenia w ramach projektu zostały dobrane tak, aby wspierać rodziny z małymi dziećmi na każdym jego etapie. Bazę stanowiš cztery filary: warsztaty twórcze dla dzieci i rodziców SZTUKA ZMYSŁÓW, festiwal ZMYSŁY NIEDOCENIONE, wystawa LAD SENSORYCZNY DOTKNIJ TEJ SZTUKI oraz wydanie katalogu KULTURA DOSTĘPNA SENSORYCZNIE.
W lipcu rozpocznie się realizacja pierwszego z nich. Na tym etapie przeprowadzone zostanš spotkania dla dzieci oraz ich opiekunów majšce na celu pobudzanie wrażliwoci i twórczoci maluchów. Przyczyniš się one do rozwoju sensomotorycznego dziecka, pomogš poznać jego możliwoci oraz zainicjujš procesy sprzyjajšce budowaniu relacji rodzica i dziecka. W ofercie m.in.: Sensomotoryka smyka bryka, Sensorynki, Ruch Rozwija, ContaKids, Sensosmyki, Symfonia Sztuki oraz teatr i kino przyjazne sensoryczne.
Na przełomie wrzenia i padziernika odbędzie się festiwal ZMYSŁY NIEDOCENIONE. Organizatorzy kierujš go w szczególnoci do rodzin z dziećmi o specjalnych potrzebach sensorycznych, ale także do specjalistów pracujšcych z dziećmi w instytucjach kulturalnych. Uczestnicy poznajš zasady i dobre praktyki tworzenia zabaw i zajęć przyjaznych sensorycznie. W kolejnych miesišcach powstanie absolutnie wyjštkowa, interaktywna i pełna sensorycznych elementów wystawa. Podczas jej zwiedzania dzieci zostanš zaproszone do współtworzenia i dowiadczania sztuki w bezporednim kontakcie. Zwieńczeniem projektu będzie wydanie katalogu KULTURA DOSTĘPNA SENSORYCZNIE.
Partnerem projektu jest Instytut Malarstwa i Edukacji Artystycznej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Projekt realizowany w ramach programu Kultura Dostępna. Dofinansowano ze rodków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzšcych z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Miejskiej Kraków.
Szczegółowe informacje i program: www.artzona.okn.edu.pl
|