Wiosna już w pełni, więc tym razem zapraszamy Was do wiosennych ogrodów południowej Polski. Zobaczymy najpiękniejsze wiosenne pejzaże m.in. Ogrodu Botanicznego UJ w Krakowie i Arboretum w Wojsławicach, a także najciekawsze wczesnowiosenne roliny uprawiane w ogrodach. Zajrzymy do jeszcze bezlistnych wiosennych lasów liciastych, pokrywajšcych się wczesnš wiosnš kobiercami kwiatów. Odwiedzimy też kilka szkółek i ogrodów pokazowych, gdzie można znaleć inspiracje do urzšdzenia własnego ogrodu, a także zaopatrzyć się w materiał rolinny do swoich nasadzeń. Pasja i wiedza ich włacicieli zaowocowała pięknymi kompozycjami ogrodowymi, które prezentujš szerokiej publicznoci. Można postarać się chociaż w częci je naladować lub w oparciu o te wzory zaprojektować
i urzšdzić swój własny wymarzony ogród, dostosowany do jego powierzchni i panujšcych w nim warunków.
Dzięki ociepleniu klimatu wiele jeszcze nieznanych nam rolin, pochodzšcych z teoretycznie cieplejszych stref klimatycznych może zagocić w naszych polskich ogrodach. Skšd zdobyć takie roliny i jak się nimi opiekować możemy dowiedzieć się odwiedzajšc nowoczesne centra ogrodnictwa i ogrody pokazowe.
Wydarzenie odbędzie się za porednictwem platformy ClickMeeting.
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy KLIKNIJ TUTAJ
- wstęp wolny
- limit miejsc: 50 os.
Prowadzenie: dr Maria Lankosz-Mróz botanik, pracownik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego od 1974 roku. W Ogrodzie Botanicznym zajmuje się głównie kolekcjami edukacyjnymi, działalnociš edukacyjnš oraz dokumentacjš fotograficznš i filmowš kolekcji ogrodowych. Jest zapalonym fotografikiem przyrodniczym i podróżnikiem. Współorganizatorka corocznych wypraw botanicznych, których celem jest badanie szaty rolinnej innych stref klimatycznych - głównie krajów Europy Południowej i Basenu Morza ródziemnego. W latach 2000-2019 odbyło się 28 takich wypraw, także poza Europę - m.in. do Izraela, na Cypr i Wyspy Kanaryjskie, do Malezji, Brazylii, Republiki Południowej Afryki.
Wydarzenie odbędzie się za porednictwem platformy ClickMeeting.
Ogrody Nowej Huty - projekt realizowany jest przez Pracownię Animacji Ekologicznej w partnerstwie publiczno-prywatnym. Powstał w 2011 r. i jest kontynuowany nieprzerwanie od 10 lat. Zakłada tworzenie w dzielnicach nowohuckich dostępnych i przyjaznych terenów zieleni, pomaga mieszkańcom w porzšdkowaniu i zagospodarowywaniu terenów w ich najbliższym otoczeniu, integruje i wspiera w lokalnych inicjatywach aktywnych nowohucian. Podczas projektu powstało 16 ogrodów oraz zostało zagospodarowane patio Klubu Kunia Orodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) na Zielony Warsztat Pracownię Młodego Ogrodnika. Od 2018 r. projekt ma również na celu propagowanie wiedzy dotyczšcej ogrodnictwa i ekologii. W ramach tych działań prowadzone sš warsztaty i wykłady oraz organizowane kolejne edycje Nowohuckiego Targu Rolinnego. Projekt realizowany jest w partnerstwie z firmš ArcelorMittal Poland S.A., Zarzšdem Zieleni Miejskiej w Krakowie oraz radami pięciu tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa.
Szczegółowe informacje:
Pracownia Animacji Ekologicznej
Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa
Orodek Kultury im. C.K. Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65 w. 21, ekologia@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
|