POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
   
ARCHIWUM     zobacz wydarzenia archiwalne
ARCHIWUM     zobacz wszystkie wydarzenia archiwalne

 
04-07-2021      -   12-07-2021
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza
Ohara Koson. Drzeworyty japońskie z kolekcji Adriana Ciceu
"Dziś w Krakowie" - Portal Kraków Zaprasza


http://www.Krakow.zaprasza.eu
Muzeum Sztuki Japońskiej i Techniki Manggha
Wernisaż - 4.07.2021, 12:00
       
 
Wystawy róşne
Wernisaż: 4.07.2021, g. 12.00
Czas trwania wystawy: 4.07–12.10.2021

Muzyka i kolekcjonera Adriana Ciceu (1939–2017) poznałem w roku 2004 w miejscowoœci Măgura w okolicach rumuńskiego Braszowa – w sielankowym otoczeniu, na szczycie wzniesienia, w pejzażu żywcem wyjętym z japońskiego malarstwa. PóŸniej, podczas jednej z wizyt w Berlinie, odkryłem jego pasję dla Dalekiego Wschodu i podziwiałem zgromadzonš przezeń kolekcję sztuki azjatyckiej. W owej chwili odkryłem kulturę dotšd mi nieznanš, a niezmiernie pocišgajšcš, która podbiła moje serce w ułamku sekundy. Spędziliœmy wówczas razem kilka dni, które na zawsze zmieniły bieg mojego życia. W kolejnych latach cieszyłem się przyjaŸniš osoby o rozległej wiedzy i wyszukanym smaku, wyznawcy buddyzmu zen – na tej œcieżce pozostał z pokorš do samego końca.

Adrian Ciceu urodził się w roku 1939 w Kluż-Napoce w Rumunii. Pierwsze lekcje muzyki pobierał w rodzinnym mieœcie, następnie studiował w bukareszteńskim konserwatorium, specjalizujšc się w instrumentach perkusyjnych. Ze sztukš Dalekiego Wschodu zetknšł się po raz pierwszy jako student i od razu poczuł ku niej nieodparty pocišg, którego – jak mawiał – nie dało się racjonalnie wytłumaczyć. Jego pasja narodziła się podczas zwiedzania wystawy japońskich drzeworytów w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie, poœwięconej twórczoœci Katsushiki Hokusaia. Prace tego wielkiego artysty pozostawiły w nim niezatarty œlad. Wiele lat póŸniej do najulubieńszych dzieł Adriana nadal należały wydane w kilku tomach szkicowniki Hokusaia, tak zwane „Manga”.
▪️ Pierwszy obiekt do swej kolekcji nabył na poczštku lat siedemdziesištych, był to drzeworyt nishiki-e przedstawiajšcy dwa pełne wdzięku żurawie. Choć antykwariusz nie wiedział, kto jest jego autorem, i mimo wysokiej ceny, Adrian zakupił pracę bez wahania. Szczególnie zachwycił go wpływ japońskiego malarstwa tradycyjnego (nihon-ga) widoczny w kompozycji przedstawienia i jego malarskoœci. PóŸniej dowiedział się, że twórcš tej pracy, zatytułowanej „Dwa żurawie”, był Ohara Koson (1877–1945), jeden z najważniejszych reprezentantów nurtu shin-hanga.

Od tego momentu Adrian skupił uwagę na grafikach z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Zawsze podziwiał ich zdumiewajšce walory artystyczne i techniczne, mimo iż przez dłuższy czas drzeworyty pochodzšce na przykład z póŸnego okresu Meiji nie cieszyły się szczególnym uznaniem krytyków i kolekcjonerów.

Wystawa zatytułowana „Ohara Koson. Japońskie drzeworyty z kolekcji Adriana Ciceu”, zorganizowana w krakowskim Muzeum Manggha, poœwięcona jest pamięci Adriana Ciceu jako hołd złożony jego wielkiej pasji dla japońskiej grafiki. Publicznoœć będzie miała okazję zobaczyć 40 drzeworytów nishiki-e autorstwa Ohary Kosona, wszystkie ze zbiorów kolekcjonera.
dr Ioan Paul Colta
_____________________________
Kurator: dr Ioan Paul Colta
Współpraca: Joanna Haba
_____________________________
SPONSOR WYSTAWY
ANIMEX
_____________________________
PATRONI MEDIALNI
SZUM
PRESTO
Japonia-Online
KARNET
Czas Dzieci
 
https://www.facebook.com/events/745577802769683/?event_time_id=798546480806148
Miejsce:
Muzeum Sztuki Japońskiej i Techniki Manggha
 
Godz.
Wernisaż - 4.07.2021, 12:00

 
 
   

 
 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie NiezaleĹźne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury