Justyna Górowska (ur. 1988) studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na kierunku Intermedia. Zajmuje się performance, wideo, rzebš i fotografiš. Laureatka głównej nagrody VII edycji konkursu Samsung Art Master (2010). Jej prace były prezentowane w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie (2010), a także na międzynarodowych wystawach i festiwalach artystycznych m.in. Christmas Palm w berlińskim Freies Museum (2009), Aesthetics and Bias w jerozolimskiej Barbur Gallery (2010), 700IS 2010 podczas International Video Art Festival na Islandii (2010) oraz IX Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Akcji Interakcje (2009).
Prezentowane na wystawie prace stanowiš w większoci obszerny wybór dwóch cykli wideo FW JG oraz Mandragora, które powstawały w latach 2009 2011. W pierwszym z nich Justyna Górowska nawišzuje do fotograficznego dorobku młodej i przedwczenie zmarłej artystki amerykańskiej Franceski Woodman. Jej czarno-białe widmowe fotografie obrazujš efemeryczne stany wiadomoci i egzystencji autorki, która jak pisała Iza Kowalczyk chciała zobaczyć własnš mierć. Realizacje Justyny Górowskiej stanowiš odważnš i intrygujšcš próbę utożsamienia się z tymi praktykami i przedstawieniami, ale sš też bez wštpienia próbš wniknięcia poprzez wyobranię w zdarzenia, które miały miejsce poza statycznym kadrem. Jak się bowiem wydaje ich faktycznym tłem i kontekstem jest metaforyczna i dosłownie naga egzystencja. Jednoczenie powstałe wideoarty Górowskiej to niezwykły zapis dowiadczeń i performances, w których artystka badała granicę oddzielajšcš widzialne od (nie)widzialnego, a także reaktywowała za porednictwem obrazów przestrzeń obecnoci i (nie)obecnoci, w tym także życia i mierci. Można metaforycznie powiedzieć, że w tych zarazem minimalistycznych i wstrzšsajšcych pracach ujawnia się dialektyka (i poetyka) realnoci tudzież marzenia.
Z kolei w najnowszym i cišgle kontynuowanym cyklu prac wideo pt. Mandragora Justyna Górowska rejestruje prowadzone przez siebie studia antropologiczne i performances, w których zajmuje się dekonstrukcjš figury mandragory, interpretowanej jako rolina o znaczeniu leczniczym, magicznym, mitologicznym i eschatologicznym. Artystka, która w rezultacie wielomiesięcznych studiów oraz skšdinšd szamańskich praktyk porednio utożsamia się z jej symbolikš oraz organicznociš, rekonstruuje przed odbiorcš niewinnš i utraconš wizję wiata. Jest to najwyraniej kosmos, w którym człowiek, fauna i flora stanowiš jeden wspólny ekosystem i posiadajš podobnie jak w twórczoci Josefa Beuysa jednš wspólnš (pan)wiadomoć. Można zatem powiedzieć za Gillesem Delleuzem, którego zresztš przywołuje w swoich notatkach sama artystka, że ciało w jej realizacjach nie jest (...) definiowane poprzez konkretne organy zamknięte w funkcjonalnš całoć, ale poprzez afekty kršżšce w specyficznie pojmowanym ciele bez organów, wyznaczonym przez najróżniejsze wpływy, jakim ono ulega i jakie samo generuje.
Problematyka cielesnoci i jej ikonograficznego zobrazowania jest w pracach Justyny Górowskiej cile zwišzana z refleksjš nad relacjš zachodzšcš pomiędzy obrazem a rzeczywistociš oraz modelem i jego odbiciem bšd wyobrażeniem. Tożsamociowe poszukiwania i refleksje artystki w tej perspektywie stajš się reaktywacjš zapomnianego języka oraz mitu. To rodzaj przywoływania wypartych i zapomnianych imion, nazw oraz symboli, bez których sztuka byłaby tylko językowš grš.
Roman Lewandowski
|