Kraków Zaprasza - strona główna
Dodaj firmę - cennik Zaloguj się

Restauracje - Strona główna
 
 
Spis główny  

Pracownia Cukiernicza Starowicz

◄ Wstecz

Historia Cukierni

 
zamknij
Historia firmy rodziny Starowiczów sięga lat 50-tych XX wieku. Wtedy to nestorka rodziny Stanisława Starowicz wraz z trzema wspólnikami - A. Krzywoniem, I. Maksoniem i M. Stawiarczykiem założyła firmę, która produkowała lody o nazwie "Pingwinek". Firma mieściła się na ulicy Bartosza.

W tamtych czasach lody sprzedawało się z wózków oraz drewnianych skrzyń. Sprzedawcy prześcigali się w wymyślaniu wpadających w ucho rymowanek aby tym samym zachęcić do kupowania lodów. Po paru latach wspólnicy usamodzielnili się, i każdy zaczął prowadzić swoją własną działalność.

Stanisława i Jan Starowiczowie otworzyli pracownie cukierniczą o nazwie "Fortuna", która mieściła się na ulicy Bożego Ciała. Produkowali tam wyroby karmelarskie, krówki ciasteczka waflowe, duże czerwone lizaki oraz okazjonalne Bożonarodzeniowe cukierki, pakowane w kolorowe celofany, które pięknie zdobiły choinkę, oraz barany z okazji świąt Wielkanocnych. Głównymi odbiorcami Pracowni byli mali sklepikarze z całego Krakowa a nawet całej Polski. Wraz z przemianami ekonomiczno-politycznymi rynek zbytu zaczął się kurczyć a produkcję zaczęły przejmować duże, zindustrializowane państwowe zakłady cukiernicze.

W 1966 roku państwo Starowiczowie przenieśli swoją działalność na ulicę Stradom 7, gdzie rozpoczęli produkcje ciast, ciastek, lodów oraz innych wyrobów cukierniczych. Ich firma przetrwała te trudne czasy głównie dzięki osobistym talentom państwa Starowiczów. Dziś Panią Stanisławę Starowicz można by nazwać wielką menedżerką, gdyż zajmowała się marketingiem, zaopatrzenie, księgowością oraz kontaktami z nieprzychylnymi działalności prywatnej Władzami i urzędami. Pan Jan Starowicz sam kierował produkcją, osobiście nadzorując przestrzegania wszystkich receptur oraz przepisów, dając tym samym przykład rzetelnej pracy.

W 1981 roku do firmy dołączył syn Państwa Starowiczów - Andrzej. Już wcześniej podpatrując ojca podczas pracy załapał dryg do cukierniczego fachu i niebawem przejął większość obowiązków swoich rodziców. Wraz z nowym czasami, Andrzej Starowicz, przy wsparciu żony Grażyny Starowicz, która zajmowała się prowadzeniem sklepu, rozwijał ofertę o coraz to nowe propozycje zdobywając uznanie klientów, oraz zaspokajając nowe gusta, nie zapominając przy tym o rodzinnych tradycjach. Ciągle korzysta
z przygotowywanych przez siebie nadzień i kremów nie zawierających żadnych sztucznych konserwantów ani aromatów. Jego ciasta i lody znane są w całym Krakowie i nie tylko. Pysznymi ptysiami, kremówkami, makowcami i tortami zajadają się również Włosi, Anglicy i Amerykanie. Co prawda nie jest to żaden eksport, a wyjeżdżający stali klienci zawożą jego wyroby w prezencie znajomym i rodzinom za granicę. Długo by można wymieniać pełny asortyment Cukierni, ale ciasta mają lekkie kremy, nie za słodkie, czyli "mało tuczące". Okresowo produkowane tarty z owocami można polecić nawet "odchudzającym się".

Cukiernia prowadzona jest zgodnie z tradycjami rodzinnymi, a oznacza to żeWyśmienite wypieki, pyszne ciasta... dba o swoich pracowników. Dziś rzadko można znaleźć firmę w której najkrótszy staż pracowniczy trwa 10 lat. Każdy z pracowników posiada wszechstronne kwalifikacje tak, że jeden potrafi zastąpić drugiego, nie mniej jednak każdy ma jeszcze swoją specjalizację. I tak, Rafał Klimkowksi jest wspaniałym specjalistą od dekoracji. Sporządzane przez niego ozdoby sprostają nawet najbardziej wymagającemu podniebieniu jak i oku. Tajnych proporcji mąki, jaj oraz drożdży strzeże Adam Sitko, to on dba aby drożdżówki i ciasta drożdżowe były zawsze puszyste i smaczne. Roman Strojny strzeże, aby żadne z ciast nie przypaliło się, ale żeby też nie leżało zbyt krótko w piecu. W lecie, gdy klientom doskwiera upał, lody dla ochłody wraz z szefem przygotowuje Dominik Krupa.
 
...
 
 
Dodaj firmę - Cennik   |   Zaloguj się
 


Copyright © 2002-2013
www.Krakow.zaprasza.eu
KRAKÓW ZAPRASZA - Krakowski Portal Internetowy
oraz
Fundacja  Promocji  Kultury

Wszystkie prawa zastrzeżone
Kontakt z Redakcją