POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
02-12-2017       
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie fina: premiera publikacji i BarCamp
ZAPRASZA
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
os. Górali 5
31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13
http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
miejsce:
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Grali 5, Krakw
16:00
BEZPŁATNE
» Wydarzenia inne
2 grudnia 2017 r. o godz. 16.00 odbdzie si fina projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie, organizowanego przez Orodek Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie. Podczas wydarzenia na os. Grali 5 odbdzie si premiera publikacji oraz BarCamp, czyli spotkanie przedstawicieli nowohuckich inicjatyw i miejsc. Bdzie take mona otrzyma bezpatny egzemplarz przewodnika oraz spotka si ze wszystkimi autorami.

W ramach projektu od czerwca do listopada 2017 r. odbyo si dziesi spacerw i pi prelekcji, podczas ktrych mieszkacy Krakowa i nie tylko poznawali nieoczywiste oblicze Nowej Huty. A jest ona miejscem niezwykym i wyjtkowym pod wzgldem historycznym, przestrzennym i spoecznym. Jak dowiedzieli si uczestniczy projektu, tereny te odgryway du rol od czasw owcw mamutw, przez redniowiecze i kolejne epoki a do przemian 2. poowy XX w. Wtedy powsta niepowtarzalny ukad urbanistyczny, ktry wpisano w krajobraz kulturowy ksztatowany od setek lat.

Niezwykli s ludzie, ktrzy Now Hut tworzyli i tworz, niejednokrotnie posiadajcy tosamo lokaln silniejsz ni w mieszkacy innych dzielnic czy miast. Dlatego wanie projekt i bdca jego podsumowaniem publikacja s swego rodzaju przewodnikiem po czasie i przestrzeni, gdzie w rol narratorw wcielaj si osoby zaangaowane w ycie lokalnej spoecznoci ludzie, ktrzy pracuj na rzecz Nowej Huty na co dzie: pasjonaci, miejscy aktywici, historycy, artyci, mieszkacy, przedstawiciele organizacji pozarzdowych, przedsibiorcy, autorzy blogw

Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie pod redakcj Jarosawa Klasia wydany zosta przez Orodek Kultury im. C. K. Norwida w ramach projektu o tej samej nazwie, dofinansowanego ze rodkw Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra. Opowiada o Nowej Hucie rozumianej jako pi tzw. dzielnic nowohuckich Miasta Krakowa: XIV Czyyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieczyce, XVII Wzgrza Krzesawickie, XVIII Nowa Huta. Z zaoenia nie roci sobie praw do bycia opracowaniem kompleksowym, czsto wrcz z premedytacj pomijajc wtki najbardziej znane i popularne. Ma by raczej subiektywnym spojrzeniem poszczeglnych autorw na Now Hut. Na kartach tej ksiki przemierzamy z nimi wschodni cz Krakowa alternatywnymi drogami, na przekr utartym szlakom oraz dotychczasowym spojrzeniom i wyobraeniom.

Przewodnik adresowany jest przede wszystkim do mieszkacw Nowej Huty i Krakowa, ale take do turystw odwiedzajcych dzielnic, dlatego w kadej czci znajduje si streszczenie w jzyku angielskim. Publikacja w zaoeniu miaa mie atrakcyjn, minimalistyczn form wizualn. Temu trudnemu zadaniu podoa Krzysztof Pia (www.nh50mm.com.pl), ktremu zawdziczamy opracowanie graficzne przewodnika. Wydawca i Autorzy maj nadziej, e publikacja przypadnie do gustu rnym odbiorcom i zachci wszystkich, ktrzy po ni sign, do odkrywania Nowej Huty na swj wasny, niepowtarzalny sposb.

Bezpatne egzemplarze Alternatywnego Przewodnika po Nowej Hucie bdzie mona otrzyma od dnia premiery w Orodku Kultury im. C. K. Norwida (os. Grali 5, Krakw) oraz w wybranych lokalizacjach na terenie Nowej Huty. Wersja elektroniczna bdzie dostpna do pobrania na stronie Orodka Kultury Norwida www.okn.edu.pl.

Alternatywny przewodnik po Nowej Hucie, red. Jarosaw Kla, Orodek Kultury im. C. K. Norwida, Krakw 2017, 240 str.

W pierwszej czci publikacji Jacek Grski, Maciej Miezian, Mariusz Machynia, Pawe Jago i Jacek Gdecki przybliaj nam nieoczywiste historie o dzielnicy od prastarych owcw mamutw a po wspczesn gentryfikacj wtki mao znane, chocia bardzo ciekawe. Cz druga to spacery przygotowane przez Antoniego apajerskiego, Tomasza Mierzw i Marcina Jakuba Mikulskiego, Ann Grochowsk, Michaa Winiewskiego, Mari Wcha-Skindzier, Michaa Ostasza i Aleksandr Tarczydo , Joann Styrylsk-Gaayn, ukasza Lend, Marcina Pawlika oraz Piotra Pierzcha. Prowadz nas oni swoimi wspczesnymi ciekami po miejscach naznaczonych histori, pozwalajc na nowo odkry i odczyta otaczajc nas przestrze. Ostatni rozdzia przewodnika pokazuje, e Nowa Huta jest wci ywa i podna. Hanna Szczypir i Micha Michalik, Jagoda Pecela i ukasz Barucha, Aleksandra Tarczydo i Micha Ostasz, Paulina Baran i Daria Bodziony, Gosia Szymczyk-Karnasiewicz, Pawe Derlatka i Marta Kozowska-Derlatka opowiadaj o niebanalnych miejscach, ktre zaciekawi za-rwno mieszkacw Nowej Huty, jak i turystw.

Projekt Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie to dziaania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejw lokalnych w postaci spacerw szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczcych terenw Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, ktre odwouj si do lokalnej tosamoci. Przedsiwzicie koczy wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej. Dofinansowano ze rodkw Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.
Miejsce:
Orodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Grali 5, Krakw
Godz.
16:00
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury