POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


   
Kategorie wydarzeń
 
Film
Kabaret
Literatura
Muzyka
Plastyka
Sport
Taniec
Teatr
Wystawy różne
Wydarzenia inne
 
Bezpłatne

Dla dzieci

Wspólne: dla dzieci i dorosłych

Dla seniorów

Festiwale

Biznesowe

Odbywające się online
 
 
17-10-2016     - 21-10-2016  
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone
Pojcia mylce / warsztaty z Bogdanem Renczynskim
ZAPRASZA
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
ul. Nadwiślańska 2-4
30-527 Kraków
tel. (12) 442 7 770
http://www.news.cricoteka.pl/
miejsce:
Cricoteka, ul. Nadwilaska 2-4, Krakw
» Teatr
17-21 padziernika 2016
(4 godziny dziennie pomidzy 10:00-16:00, czas dostosowany do uczestnikw w przedziale czasowym)
koszt: 120 z

Wychodzc od wynotowanych przez Tadeusza Kantora poj mylcych, tematem warsztatu bd postawy i kondycje mylce, zwizane z puapk bycia czym innym, ni si jest. Postawa taka, jak kade tego rodzaju zjawisko mylce, dy w swoim szalestwie do przekroczenia swoich kompetencji i zasad (Tadeusz Kantor, Punkt zetknicia: iluzja i realno). Rozwaania na temat imitacji, naladownictwa, udawania, atrapy, wraku zostan zainspirowane lektur dwch publikacji ksikowych.

Pierwsza z nich to najnowsza powie Emmanuela Carrèrea, Krlestwo (tum. Krystyna Arustowicz, Wydawnictwo Literackie, Krakw 2016). Autor przyjmuje, e krlestwo niebieskie zaczyna si na ziemi; krlestwo jest w kadym z nas. Jednym z nakazw chrzecijastwa jest miowanie swoich nieprzyjaci i oprawcw. Nie znajduje to jednak odbicia w historii ludzkoci wszystkie rewolucje zakaday zniszczenie przeciwnika, a czynienie dobra (lepszego czowieka) nastpowao poprzez przemoc. Kluczowymi pytaniami, wpywajcymi na korygowanie postaw, s: czy istnieje przeznaczenie, czy istnieje wolna wola? Gdzie jest granica wolnej woli? Czy niewierzcy nie bywa bliej Krlestwa ni ten modlcy si, poprawny wzgldem prawa, dbajcy o rytuay? Carrèrea najbardziej interesuje zagadnienie sabego, ktry jest mocniejszy od mocnego. Co jest tu bardziej mylce: naladowanie czy udawanie?

Druga ksika to rozprawa doktorska Manfreda Deselaersa I nigdy oskarony nie mia wyrzutw sumienia?. Biografia Rudolfa Hssa, komendanta Auschwitz, a kwestia jego odpowiedzialnoci przed Bogiem i ludmi (tum. Juliusz Zychowicz, Pastwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Owicim 2014). Antropologiczno-teologiczna analiza biografii Hssa przyblia jego postaw mordercy milionw, a jednoczenie czowieka, ktry w swojej autobiografii sam podkrela, e mia serce i nie by zy. Jednym z poruszanych tematw bdzie tu zestawienie czowieczestwa z pojciami takimi jak atrapa czy wrak. Postawa komendanta jako atrapy bierno wzgldem katastrofy ludzkiego istnienia, odrzucenie ryzyka przeciwstawienia si obowizkom mylone z rozsdkiem. Z drugiej strony kondycja skazanych jako wrakw przeszkd, bezwartociowych bytw utosamianych z numerami. Kondycja wraka jest jednak mylca, gdy spojrzymy na t strat milionw przez pryzmat pytania: co si stao z mioci, nienawici i nadziej tych ludzi? Co si stao z przerwanym dzieem czy zgadzonym talentem (np. niezapisan jeszcze kolejn kompozycj pianisty Mischy Hillesum, ktra brzmiaa tylko w jego gowie, gdy zgin w Treblince)?

Nie jest to propozycja warsztatu teatralnego, lecz debaty w przestrzeni sceny oraz prby przeniesienia tej debaty na dziaania aktorskie i sceniczne. Podjcie wyzwania wypowiedzi wzgldem motyww historycznych poprzez ciao i sowo.

Warsztat przeznaczony jest przede wszystkim dla seniorw, ktrzy zechc podzieli si swoim yciowym dowiadczeniem i odnie je do stawianych postulatw. Interesujca bdzie pewna graniczno zwizana ze stawianymi pytaniami, takimi jak: kim bym by, gdybym si drugi raz urodzi (w sensie postawy)? Kim chciabym by? Kim chciaem by?

Przesuwanie i korekta znacze w trakcie warsztatu zostan odniesione do dzie Tadeusza Kantora, ktry w pismach teoretycznych oraz w twrczoci teatralnej, jak i malarskiej, eksponowa puapki oparte na dwuznacznoci i zaprzeczeniu. Analizowana bdzie postawa Kantora, wyraana w wielu jego tekstach i wypowiedziach, mwica o tym, e artysta musi by wolny i e ycie jest tym obszarem, w ktrym szuka si wolnoci i z ktrego czerpie si wolno do dziaa artystycznych (Kantor: sztuk robi si ze swoich klsk, z samego siebie). W kontekcie analizowanych w trakcie warsztatw poj, niezwykle istotne bdzie akcentowane przez Kantora skupianie si na biednej indywidualnoci kadego czowieka, jako najcenniejszej wartoci. Spektakle Tadeusza Kantora jako spowied. Teatr bdcy wiadectwem postaw, oczekiwa czy marze, ale te przestrzeni pyta i oskare.
https://www.facebook.com/events/1101923816590116/?active_tab=discussion
Miejsce:
Cricoteka, ul. Nadwilaska 2-4, Krakw
Godz.
WYDARZENIE ARCHIWALNE, już zakończone

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury