POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
 
 
24-04-2017   -     
Balet Dworski „Cracovia Danza”
Krzysztof Pastor gościem spotkania CZAS NA TANIEC!
Balet Dworski „Cracovia Danza”

Balet Dworski „Cracovia Danza”
Plac na Groblach 7 (I p.)
31-101 Kraków

tel: (12) 421 08 36
fax: (12) 429 58 80

http://cracoviadanza.pl/pl
pr@cracoviadanza.pl
Klub Aktora SPATiF
Rynek Główny 41
19:00
WSTĘP WOLNY
Taniec
W poszukiwaniu zachwytu. Krzysztof Pastor

„(…) Ruch, taniec jest formą wypowiedzi, sztuką, która może poruszać wiele tematów. Taki artystyczny taniec ma budzić głębokie autentyczne przeżycia, pokazywać namiętności, wyzwalać emocje. W moim balecie chcę odrzucić sztuczność, stawiam na spontaniczność i autentyczność” – mówił Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, choreograf, tancerz. To stawianie na autentyczność przyniosło mu wielkie uznanie. Zyskał sławę przygotowując ponad 50 baletów na licznych scenach świata: od Holandii, Litwy, Rosji, Turcji, Niemiec i Francji aż po Stany Zjednoczone a nawet Australię i Nową Zelandię. W swoich baletach zaskakuje, zachwyca, zmusza do myślenia, wyzwala emocje. Słowem nie pozostawia nikogo z publiczności obojętnym.

Już w poniedziałek, 24 kwietnia Krzysztof Pastor będzie gościem spotkania CZAS NA TANIEC!, cyklu przygotowywanego przez Balet Cracovia Danza. Spotkanie, które otrzymało tytuł „W poszukiwaniu zachwytu”, rozpocznie się o godz. 19 w Klubie Aktora SPATiF, Rynek Główny 41. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Spotkanie odbędzie się z okazji przypadającego 29 kwietnia Międzynarodowego Dnia Tańca.

Krzysztof Pastor należy do najbardziej uznanych polskich twórców. Od 2003 jest choreografem-rezydentem Het Nationale Ballet w Amsterdamie, od 2009 dyrektorem Polskiego Baletu Narodowego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie i od 2011, obok kierowania warszawską sceną, stanął na czele baletu w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu w Wilnie. Jego droga artystyczna jest fascynująca. Zaczyna się w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku i wiedzie poprzez Polski Teatr Tańca – Balet Poznański pod dyrekcją Conrada Drzewieckiego, gdzie w 1977 został solistą i kreował szereg partii, później poprzez Teatr Wielki w Łodzi, gdzie jako pierwszego solistę baletu można go było oglądać w rolach: Alberta w Giselle, Księcia w Dziadku do orzechów, Armena w Gajane (choreografia Borisa Ejfmana), Wacława w Fontannie w Bachczysaraju i Królewicza w Królewnie Śnieżce. W 1982 roku wyemigrował na Zachód, zdobywając kolejne doświadczenia solisty w Ballet de l'Opéra de Lyon, Het Nationale Ballet. Od 1987 roku zajmuje się choreografią, odnosząc ogromne sukcesy. Większość swoich spektakli stworzył w Amsterdamie, ale zapraszany był także jako choreograf przez znane zespoły baletowe z Australii, Belgii, Czech, Hongkongu, Izraela, Litwy, Łotwy, Nowej Zelandii, RFN, Szwecji, Turcji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

O tańcu Krzysztof Pastor mówił: „To trudny zawód, ale przysięgam, że bardzo piękny! Jeżeli się go wybiera dla sławy albo pieniędzy, to można się rozczarować. Dyscyplina dla tancerzy jest jak dla sportowców: dieta, utrzymywanie kondycji fizycznej, a do tego jeszcze artyzm”.

Co jest najważniejsze w języku tańca Krzysztofa Pastora? Skąd czerpie inspiracje? Jaki powinien być Polski Balet Narodowy? To tylko nieliczne pytania, które padną podczas spotkania. Jak zwykle nie zabraknie zdjęć i fragmentów filmów pokazujących choreografie naszego gościa.

Zapraszamy!
Wstęp wolny!
 
Miejsce:
Klub Aktora SPATiF
Rynek Główny 41
 
Godz.
19:00
 
 

 
 
   

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2013


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury