POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie  

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
 
 
16-09-2017   -     
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida
Tropem rzeźbiarzy wizjonerów / spacer
Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida

os. Górali 5
31-959 Kraków
tel. 12 644 27 65
fax. 12 644 27 65 wew.13

http://www.okn.edu.pl
sekretariat@okn.edu.pl
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
17:00
WSTĘP WOLNY
Wydarzenia inne
Spacer po plenerowych rzeźbach i instalacjach nowohuckich w ramach projektu Alternatywny Przewodnik po Nowej Hucie i Zajrzyj do Huty 9. Prowadzenie: Joanna Stryrylska-Gałażyn. Wstęp wolny - zapisy do 14 IX: j.klas@okn.edu.pl

Tematem spaceru będą plenerowe rzeźby i instalacje nowohuckie - dla jednych symbole PRL-u, dla innych niedocenione dzieła sztuki. Rzeźby mimo, że reprezentują ten sam okres w sztuce, czyli tzw. czas odwilży, są bardzo różnorodne. Na przykład w Parku Wiśniowy Sad wśród drzew drzemie „Syrenka” Magdaleny Jaroszyńskiej oraz bogato zdobiona kolorową mozaiką tajemnicza „Muszla – Ślimak” bezimiennego autora. W Parku Ratuszowym zobaczyć można natomiast potężną betonową „Rybę”. Podczas spaceru prowadząca opowie o inspiracjach kosmicznych w rzeźbie nowohuckiej, o wizjonerskiej, monumentalnej sztuce recyklingowej Mariana Kruczka, o kierunkach i stylach rzeźby przełomu lat 60. i 70. XX w., a także swoistym poligonie rzeźbiarskim na terenie Nowej Huty.

Joanna Styrylska-Gałażyn - malarka, graficzka, ilustratorka. Mieszka i pracuje w Nowej Hucie. Lubi łączyć klasyczny warsztat rysowniczy i malarski. Inspirują ją zaskakujące efekty uzyskiwane z połączenia pozornie niepasujących do siebie elementów. Uwielbia zestawiać ze sobą różnorodne, kontrastowe wzory. Jej prace charakteryzują się bogactwem formalnym, są pełne niezwykłych skojarzeń, kontrastów i eksplozji koloru. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Krakowa. Autorka cyklu plenerów rysunkowo- malarskich w Nowej Hucie oraz ilustracji do książki „Kotek Włodka z Nowej Huty”. Prywatnie miłośniczka stylu vintage i designu lat 60. XX w.

Przed spacerem, o godz. 16.00 w Galerii Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida (os. Górali 5), wernisaż wystawy: Joanna Styrylska-Gałażyn, „Robotnicy i Syreny” (rysunek i malarstwo). Ekspozycja obejmuje cykl portretów autorstwa Joanny Styrylskiej-Gałażyn, zainspirowanych czarno-białymi zdjęciami z lat 60. i 70. XX w. „Robotnicy i Syreny” to portrety ludzi żyjących w Nowej Hucie tamtych lat. Robotnicy to mężczyźni - mężowie, kawalerowie, partyjni i niepartyjni, elektrycy, maszyniści, ładowacze, mechanicy, ślusarze, wytapiacze, hutnicy, kierowcy, magazynierzy itd. Są ustawieni do zdjęcia w odświętnym ubraniu, a na twarzach noszą ślady ciężkiej pracy. Syreny to z kolei kobiety - żony, panny, piękne i ufryzowane, multi-kobiety: matki, piastunki, kobiety czynu i pracy. Charakterystyczny styl portretu fotograficznego stał się wstępem do nostalgicznych i barwnych obrazów oraz rysunków. Artystka od wielu lat prowadzi plastyczny dialog z ujmującymi motywami z okresu lat 60 i 70 XX w. Wystawa czynna od 16 września do 16 października 2017 r. Wstęp wolny!

ALTERNATYWNY PRZEWODNIK PO NOWEJ HUCIE - działania edukacyjno-animacyjne z zakresu dziejów lokalnych w postaci spacerów szlakami dziedzictwa kulturowego, prelekcji o nieoczywistych historiach dotyczących terenów Nowej Huty oraz prezentacji miejsc, które odwołują się do lokalnej tożsamości. Projekt zakończy wydanie tworzonej kolektywnie publikacji w formie alternatywnego przewodnika po przestrzeni i dziejach Nowej Huty w formie drukowanej i elektronicznej. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
tel. 12 644 27 65
e-mail: sekretariat@okn.edu.pl
www.okn.edu.pl
www.facebook.com/oknorwid
 
Miejsce:
Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida
os. Górali 5, Kraków
 
Godz.
17:00
 
 

 
 
   

 
 

BIBLIOTEKI  |  CENTRA KULTURY  |  GALERIE  |  KABARETY  |  KINA  |  KLUBY  |  MUZEA  |  MUZYCZNE  |  SPORT  |  STOWARZYSZENIA  |  TANECZNE  |  TEATRY  |  INNE


Dodaj wydarzenie    |    Dodaj relację    |    Rejestracja  |  Logowanie


 Copyright © 2002-2013


Polskie Niezależne Media
 

 O patronacie medialnym    |    Kontakt z Redakcją

 Serwis Dziś w Krakowie jest w całości finansowany przez Fundację Promocji Kultury