POLSKA ZAPRASZA KRAKÓW ZAPRASZA TV ZAPRASZA ART ZAPRASZA
Dodaj wydarzenie Dodaj relację Rejestracja Logowanie

 KALENDARZ
INSTYTUCJE KULTURY ▼ KATEGORIE WYDARZEŃ ▼ WYDARZENIA KRONIKA RELACJE NASZ PATRONAT DNI BEZPŁATNE W MUZEACH


  ARCHIWUM  
KRONIKA
Festiwal Kultury Buddyjskiej
Przestrzeń i Radość
« start     24-11-2010

Już niebawem rozpocznie się w Krakowie po raz trzeci z kolei Festiwal Kultury Buddyjskiej, który jest jednym z największych cyklicznych przedsięwzięć wśród festiwali odbywających się tej zimy w całej Polsce.

Bogaty program Festiwalu szczelnie wypełniają liczne wydarzenia, w których będziemy mogli uczestniczyć od 7 aż do 18 grudnia.



W ciągu 11 dni Festiwalu uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych panelach dyskusyjnych, wykładach europejskich nauczycieli Buddyzmu Diamentowej Drogi, wystawach, imprezach towarzyszących, spotkaniach z autorami książek oraz podróżnikami, koncertach znanych artystów, a także pokazach filmowych.

 

 

 

III Festiwal Buddyjski w Krakowie

7-18 grudnia 2010

 

Program

7 grudnia, wtorek

8 grudnia, środa

9 grudnia, czwartek

10 grudnia, piątek

  • 14:30 wykład z cyklu "Buddyzm a Nauka": "Jak rzeczywista jest rzeczywistość - buddyzm, a fizyka kwantowa", Guido Czeja. Collegium Medicum UJ, ul. Św. Łazarza, Aula D
  • 18:00 wernisaż wystawy: "Tradycyjna Sztuka Buddyjska", prelekcja: Leo Grzyb i Marta Ruta. Biblioteka Jagiellońska, Sala Konferencyjna, al. Mickiewicza 22 (wejście od ul. Oleandry 3). Wystawa jest dostępna od 10 do 18 grudnia
  • 20:00 film "Tajemna Podróż do Wschodniego Tybetu Lamy Ole Nydahla". Kino Pod Baranami

11 grudnia, sobota

  • 18:00 wykład "Buddyzm w codziennym życiu zachodniego człowieka - od czego zacząć pracę z umysłem.", Wojtek Tracewski - filozofia buddyjska w praktyce. Kamienica Hetmańska, Rynek Główny 17, I piętro
  • 20:00 film "Tybet - Powrót Do Korzeni Buddyzmu". Kino Pod Baranami

12 grudnia, niedziela

13 grudnia, poniedziałek

  • 11:30 wykład z cyklu „Buddyzm a Nauka”: "Etyka w Biznesie: Mądrość buddyjska w zarządzaniu" - panel dyskusyjny: prof. UEK dr.hab. Czesław Mesjasz, Michael Fuchs. Uniwersytet Ekonomiczny, pawilon D, sala 6
  • 19:00 Wyprawa do Butanu - slajdowisko oraz spotkanie z autorami zdjęć Sebastianem Perchel i Jenem Sherokym. Klub Podróżników Śródziemie w Piwnicy pod Baranami, Rynek Główny 27
  • 20:00 film "Podróż przez Bhutan, krainę Guru Rinpocze". Kino Pod Baranami

14 grudnia, wtorek

  • 18:00 wykład z cyklu „Buddyzm a Nauka”: "Możliwości rozwijania nauki wykraczające poza dualistyczne koncepcje", dr Nick Neshev. Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, ul. Reymonta 4 sala 057
  • 20:00 koncert: Kinior&Makaruk, Yeshe, Blady Kris. Klub Alchemia, ul. Estery 5.

15 grudnia, środa

  • 11:30 wykład z cyklu „Buddyzm a Nauka”: "Koncepcja człowieka według buddyzmu oraz filozofii europejskiej" - panel dyskusyjny: prof. UEK dr hab. Janina Filek, dr Piotr Augustyniak, Karol Ślęczek. Uniwersytet Ekonomiczny Kraków, ul. Rakowicka 27, Pawilon D, Sala 6
  • 16:00 - 20:00 dzień otwarty w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym w Krakowie, ul. Stattlera 5
  • 20:00 wykład "Skuteczne metody pracy z umysłem", Karol Ślęczek. Buddyjski Ośrodek Medytacyjny, ul. Stattlera 5

16 grudnia, czwartek

  • 16:00 wykład z cyklu „Buddyzm a Nauka”: "Wpływ medytacji na codzienne funkcjonowanie", Magdalena Rydzewska, Adam Wojciechowski. Biblioteka Jagiellońska, Sala Konferencyjna, al. Mickiewicza 22 (wejście od ul. Oleandry 3)
  • 18:00 wykład z cyklu „Buddyzm a Nauka”: "Czym jest szczęście i jak je osiągnąć - pogląd buddyzmu i psychologii" Peter Malinowski. Biblioteka Jagiellońska, Sala Konferencyjna, al. Mickiewicza 22 (wejście od ul. Oleandry 3)

17 grudnia, piątek

  • 20:00 wykład: "Wolność Umysłu", Lama Ole Nydahl. Uniwersytet Ekonomiczny

18 grudnia, sobota

  • 10:00 wykład: "Związek z nauczycielem". Tomek Lehnert. Uniwersytet Ekonomiczny
  • 15:00 wykład. "Wolność umysłu, cz. II". Lama Ole Nydahl. Uniwersytet Ekonomiczny
  • 20:00 wykład: "Buddyzm a Kultura Europejska", Lama Ole Nydahl. Uniwersytet Ekonomiczny

 

Wydarzenia

 

Wystawy

 

Wystawa Tradycyjnej Sztuki Buddyjskiej

wystawa tanek i posążków
8 grudnia 18:00 wernisaż wystawy z prelekcją - Leo Grzyb i Marta Ruta
Miejsce: Biblioteka Jagiellońska, Sala Konferencyjna, al. Mickiewicza 22 (wejście od ul. Oleandry 3)
Termin: 10-18 grudnia

 

"Przestrzeń umysłu"


Miejsce: Plac Szczepański
Termin: 8-18 grudnia

 

"Tam, gdzie powietrze wibruje mantrą"


Miejsce: Podgórski Dom Fotografii, ul. Limanowskiego 11
Termin: 8-18 grudnia

 

 

Filmy

 

  • tytuł: Nauka o stanie umysłu

             miejsce: Kino Pod Baranami

             data: 08.12 (środa), godz: 20:00

opis: reż. Wade Davis, 2006, 49 minut, Kanada
 
Wade Davis, antropolog i pisarz udaje się w duchową podróż przez Himalaje do Nepalu, aby spojrzeć na buddyzm jako naukę o umyśle.
"Mamy do czynienia z systemem myślenia, który liczy sobie dwa i pół tysiąca lat. Ma niezwykłą moc, bo całe miliony ludzi próbowały pojąć naturę istnienia i zapisać swoje przemyślenia w pismach, które stały się mapą, prowadzącą do wyzwolenia i mądrości".

 

 

 

 

l  tytuł: Buddyzm we współczesnym świecie

miejsce: Kino Pod Baranami

data: 09.12 (czwartek), godz: 20:00

opis: Reż. Bo Juul , 2007, 50 min, Dania

„Gdy na niebie będą latać żelazne ptaki, a woły poruszać się na ognistych kołach, moja nauka dotrze dokraju białego człowieka”. Ta przepowiednia, pozostawiona przez Guru Rinpocze w VIII wieku, właśnie się wypełnia. Od 1968 r. duńscy lamowie, Hannah i Ole Nydahl, uczynili rozprzestrzenianie buddyzmu dziełem swojego życia. Do dzisiejszego dnia założyli niemal 600 ośrodków na całym świecie. Ten film opowiada o księciu, który stał się buddą i o17 Karmapie, duchowym przywódcy szkoły Karma Kagyu, buddyzmu tybetańskiego Diamentowej Drogi. Pokazuje buddyjskie życie we współczesnym, pełnym pośpiechu świecie Zachodu, w którym stale rośnie zainteresowanie dharmą.

 

l  tytuł: Tajemna Podróż do Wschodniego Tybetu Lamy Ole Nydahla

miejsce: Kino Pod Baranami

data: 10.12 (piątek), godz: 20:00

opis: Reż: Pedro Gomez, 1986, 60 minut, Hiszpania

Lama Ole Nydahl jest jednym z pierwszych zachodnich uczniów JŚ XVI Gjalwa Karmapy, zwierzchnika linii Karma Kagyu, jednej z czterech głównych szkół buddyzmu tybetańskiego. Ole Nydahl w latach sześćdziesiątych razem ze swoją żoną Hannah spędzili w Himalajach trzy lata, intensywnie studiując filozofię buddyjską pod kierunkiem swojego nauczyciela. Na jego prośbę od ponad trzydziestu lat wykłada, pisze książki, uczy medytacji i otwiera ośrodki buddyjskie na całym świecie. Lama Ole, przenosząc na Zachód nauki mające ponad 2500 lat, stworzył własny styl ich przekazywania, często kontrowersyjny i łamiący stereotypy buddysty.
Film jest dokumentacją podróży z 1986 Oglądamy zdjęcia pokazujące zamknięty dla turystów Kham, rejestrujące niezwykłe spotkania i podróż do często nieznanych na Zachodzie źródeł buddyzmu tybetańskiego.

 

l  tytuł: Tybet – Powrót Do Korzeni Buddyzmu

miejsce: Kino Pod Baranami

data: 11.12 (sobota), godz: 20:00

opis: reż. Maria Przyjemska, 2008, 76 minut, Niemcy

Relacja z podróży Marii Przyjemskiej do izolowanej krainy we Wchodnim Tybecie, gdzie wciąż żywa jest tradycja nieustannej medytacji, obecna wśród społeczności tamtejszych mnichów. Film nawiązuje do "Sekretnej Podróży do wschodniego Tybetu Lamy Olego Nydahla" pokazując jak współcześnie wyglądają miejsca, udokumentowane w tym drugim filmie 30 lat wcześniej.

 

l  tytuł: Transparent Lama from Bhutan

miejsce: Kino Pod Baranami

data: 12.12 (niedziela), godz: 20:00

opis: Reż. Anna Novikova , 2006, 63 minuty, Rosja

Biografia wybitnego nauczyciela buddyzmu diamentowej drogi, tybetańskiego lamy Lopona Tseczu Rinpocze (1918 - 2003). Barwnym tłem dla tej opowieści jest sceneria klasztoru w Nepalu, w którym lama Tseczu spędził ostatnie lata swojego życia, oraz krajobrazy Bhutanu, ojczystego kraju lamy. Wspomnieniami o nim dzielą się jego pierwsi zachodni uczniowie – Ole Nydahl i jego żona Hannah.

 

l  tytuł: Podróż przez Bhutan, krainę Guru Rinpocze

miejsce: Kino Pod Baranami

data: 13.12 (poniedziałek), godz: 20:00

opis: reż. Maria Przyjemska, 2004, 49 minut, Niemcy
 
Przez ponad tysiąc lat Bhutan – małe himalajskie królestwo wielkości Szwajcarii, nazywane przez miejscowych Druk Yul, czyli „Ziemia grzmiącego smoka” – żyło we wspaniałej izolacji pośród górskich łańcuchów, wciśnięte między Indie i Chiny. Było odcięte od świata zewnętrznego przez warunki geograficzne i celową politykę. Król Bhutanu, Jigme Singye Wangchuck od lat 60. XX wieku pomału wprowadza reformy i modernizuje kraj – pojawiły się drogi, elektryczność, auta, telefony, internet i telewizja. Królewski program modernizacji kraju przebiega pod hasłem "Narodowe szczęście bhutto ważniejsze jest od produktu narodowego brutto".

 

 

Spotkania z ...

 

  • Pustka jako potencjał, czyli filozofia buddyjska w praktyce – spotkanie z autorem książek „Buddyjska Filozofia Pustki” oraz „Pustka jest radoscią”

autor: Artur Przybysławski 

miejsce: Biblioteka Jagiellońska

termin: 09.12, godz: 20:00

 

l  Wyprawa na Wschód – „Tam, gdzie powietrze wibruje mantrą”  - spotkanie z autorką zdjęć oraz pokaz slajdów z podróży do Nepalu i Indii

autorka: Hania Łubek – spotkanie z autorką

miejsce: Podgórski Dom Fotografii

termin: 12.12

 

l  Wyprawa do Butanu - pokaz zdjęć z podróży oraz spotkanie z autorami

autorzy: Sebastian Perchel i Jędrzej Sierocki

miejsce: Klub Podróżników – Piwnica Pod Baranami

termin: 13.12 (poniedziałek), godz: 19:00

 

 

Imprezy towarzyszące

 

l  koncert: Kinior&Makaruk, Yeshe, Blady Kris

miejsce: Klub Alchemia, godz: 20:00

termin: 14.12 (wtorek), 20:00

 

Wydarzenia towarzyszące

 

l  dzień otwarty w Krakowskim Ośrodku Medytacyjnym

data: 15.12 (środa), 16:00 – 20:00

 

ORGANIZATOR:



PATRONAT:



PATRONAT MEDIALNY:

 


ZOBACZ
PROPOZYCJE NA DZIŚ »

 
 
 
85 urodziny Andrzeja Wajdy
 
Koncert "O CRUX AVE! Organy i sopran"
 
Bądź aktywny zimą!
Kraków Plaza oferuje najlepszy relaks zimową porą – możliwość korzystania z bezpłatnego lodowiska w Galerii.
 
Ferie w mieście 2011
 
Teatr Groteska – podsumowanie działalności w roku 2010 r.
 
Koncert Charytatywny
„WSTAWAJ – NIE JESTEŚ SAMA”
 
„Pogotowie Teatralne” Groteski odwiedziło oddziały dziecięce krakowskich szpitali!
 
Festiwal Kultury Buddyjskiej
Przestrzeń i Radość
 
„Droga do ósmego kwadratu”
Na motywach „Through the Looking-Glass” Lewisa Carrolla
 
Fundacja Made in Art ogłasza nabór na instruktorski kurs - "Improwizacja ruchu i symbolika ciała"
 
„Podaruj Dzieciom Uśmiech” - charytatywna aukcja dzieł sztuki w hotelu Radisson Blu Kraków
 
Z wielkim sukcesem rozpoczął się Festiwal Dedykacje. Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy!



 Copyright © 2002-2024


Polskie Niezależne Media
 
Kontakt z Redakcją