Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, Marek Sowa Marszałek Województwa Małopolskiego oraz „Stowarzyszenie Passionart” zapraszają na koncert z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego 1863-2013, pt.: O Ojców grób bagnetów poostrz stal!!,
23 stycznia 2013 r. godz. 19.00, do Sali Koncertowej Filharmonii im. Karola Szymanowskiego
w Krakowie.
Przypadająca w przyszłym roku 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego będzie nie tylko szansą do przypomnienia historycznych faktów sprzed 150 lat, ale może i powinna stać się także okazją do szerszej refleksji nad niepodległościowym wysiłkiem wielu pokoleń Polaków, które mimo doznanych cierpień i porażek w starciach z potężnymi mocarstwami doprowadziły do odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej zarówno w roku 1918 jak i w roku 1989.
Pięknym symbolem tego swoistego „ciągu pokoleń” jest fakt, iż premiera hymnu NSZZ „Solidarność” „Solidarni nasz jest ten dzień…” miała miejsce w krakowskiej filharmonii w 1981 roku nie przypadkowo podczas uroczystego koncertu z okazji przypadającej wówczas 118. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Jako instytucja ustawowo zajmująca się pielęgnowaniem pamięci o czasach, w których przyszło Polakom walczyć o wolność w wieku XX, uważamy za rzecz niezmiernie ważną aby obchodom rocznicy Powstania Styczniowego nadać nie tylko wymiar upamiętnienia bohaterskiej walki, zakończonej bolesnymi ofiarami. Jest szczególnie istotne abyśmy spojrzeli na Powstanie w szerszej perspektywie historycznej.
Warto bowiem przypomnieć, iż na legendzie Powstania ale także na taktycznej analizie walk powstańczych z lat 1863-64 wychowywały się pokolenia bojowców z PPS i organizacji paramilitarnych z początku XX w. oraz pokolenia żołnierzy Legionów Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej i innych formacji, które wywalczyły dla Polski niepodległość w roku 1918. Ich kontynuatorami były pokolenia żołnierzy walczących o wolność po 1939 roku i pokolenia „Solidarności”, której walkę zwieńczyła wolna Polska w końcu XX wieku. Taki element obchodów rocznicowych może nadać nowy sens społecznemu odbiorowi historycznych rocznic, przypominanych przez władze i instytucje publiczne.
|