Wystawa prezentowana wcześniej w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie jest próbą przedstawienia historii miejsca, które przez 18 lat działalności było niekomercyjną przestrzenią prezentacji sztuki artystów z całego świata. Poznańska Galeria Akumulatory 2 zajmowała ważne miejsce na artystycznej mapie Polski przez cały okres swojej działalności.
W latach 1972–1990 w Galerii Akumulatory 2 zorganizowano 195 prezentacji (wystaw, performansów, akcji, działań muzycznych, odczytów). Galeria funkcjonowała na zasadzie quasi-instytucji, pozbawionej zaplecza instytucjonalnego, zmieniając często miejsca pokazów.
Materiał zgromadzony na wystawie i w towarzyszącej wystawie publikacji daje wgląd w praktyki artystyczne rozwijane poza oficjalnym obiegiem sztuki, w rozległy obszar artystycznych strategii realizowanych mimo funkcjonowania w restrykcyjnej rzeczywistości realnego socjalizmu.
Tytułowe „nieprzekupne oko” odnosi się zarówno do widzenia, jak i do widzialności. Z jednej strony, do widzenia niepoddającego się ideologicznym presjom i komercyjnym pokusom, z drugiej do zaburzenia podziałów na to, co widzialne i co z pola widzenia relegowane.
Dokumentacja zebrana na wystawie i w towarzyszącej jej książce, w dużej mierze obejmująca materiały dotąd niepublikowane, umożliwi bardziej wielostronną lekturę tej historii.
Kuratorzy: Bożena Czubak, Jarosław Kozłowski
Koordynator wystawy: Katarzyna Wąs
Współpraca: Natalia Brandt, Magdalena Komornicka
Wybrani artyści: Wojciech Bruszewski, Andrzej Dłużniewski, Fluxus (A-Yo, George Brecht, Dick Higgins, Joe Jones, George Maciunas, Yoko Ono, Nam June Paik, Paul Sharits, Ben Vautier, Robert Watts), Izabella Gustowska, Susan Hiller, Jarosław Kozłowski, Andrzej Partum, Jerzy Rosołowicz, Jiří Valoch, Emmett Williams, Krzysztof Wodiczko
|