Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza wszystkich miłośników kultury i obyczajowości średniowiecza do uczestniczenia w rozmaitych atrakcjach przygotowanych w ramach projektu „Średniowiecze da się lubić”. Jego celem jest promocja średniowiecznego Krakowa w szerszym kontekście kulturowym oraz popularyzacja średniowiecza jako epoki barwnej i niezwykle interesującej. Przygotowany program wydarzeń kierowany jest do odbiorców w różnym wieku i o różnym poziomie wiedzy na temat tej epoki. Każdy znajdzie w nim interesującą dla siebie część: od zabawy i rozrywki po debatę z udziałem wybitnych uczonych. W tym roku wydarzenia będą realizowane nie tylko w średniowiecznej scenerii Barbakanu, ale także na Murach Obronnych, w Wieży Ratuszowej i Pałacu Krzysztofory.
Program wydarzenia:
Dzień z życia średniowiecznego Krakowa
sobota: 14 września
godz. 12.00–17.30
Barbakan, Mury Obronne, Wieża Ratuszowa, Rynek Podziemny, Pałac Krzysztofory
Zapraszamy na średniowieczny jarmark krakowski, gdzie można pobrać naukę cechową, skosztować jarmarcznych przysmaków i… poznać bliżej rzemiosło kata.
Miasto to także określone struktury. Dlatego zapraszamy do poznania tajników obronności (Mury Obronne), ustroju (Wieża Ratuszowa) i innych tajemnic, które kryją w sobie średniowieczne obiekty Krakowa.
Imię zbrodni
gra miejska
sobota: 14 września,
godz. 13.00–16.30
Barbakan, Mury Obronne, Wieża Ratuszowa, Rynek Podziemny
Rozwiąż zagadkę śmierci średniowiecznego szlachcica Andrzeja Tęczyńskiego. Na zwycięzców czekają nagrody.
Szczegółowe informacje oraz zapisy już wkrótce na stronie MHK oraz w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Danse nie-makabre…
niedziela: 15.09
Barbakan, godz. 14.00–17.30
W niedzielne popołudnia zapraszamy do Barbakanu udziału w spotkaniach oddających atmosferę zabawy, rozrywki, duchowości czasów średniowiecza.
15 września – La Folia – taneczne szaleństwo w Barbakanie Cracovia Danza – pokaz tańca średniowiecznego połączony z krótkim kursem
Potęga twierdzy
Pałac Krzysztofory, Mury Obronne, Barbakan
niedziela: 15 września
Warsztaty z dziejów obronności i bronioznawstwa dla dzieci i młodzieży
10.00–11.30 – Obronność średniowiecznego Krakowa
Spotkania odbędą się na terenie Murów Obronnych oraz Barbakanu. Uczestnicy poznają tam tajniki systemu obronnego dawnego Krakowa i bezpieczeństwa w mieście. Ponadto chętni będą mieli okazję odwiedzić muzealną zbrojownię w Pałacu Krzysztofory.
12.00 –13.30 – Broń biała na przestrzeni dziejów
Zajęcia prowadzone będą w muzealnej Zbrojowni. Niewątpliwą atrakcją dla uczestników warsztatów będzie bezpośredni kontakt z replikami dawnej broni.
Obowiązuje rezerwacja miejsc (szczegółowe informacje w Centrum Obsługi Zwiedzających)
Debata o źródłach tożsamości współczesnej Europy
3 października 2013 r., godz. 16.00, Rynek Podziemny
Udział wezmą:
bp dr hab. Grzegorz Ryś
prof. dr hab. Karol Modzelewski
Debatę poprowadzi dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Michał Niezabitowski. Do udziału w debacie zaproszeni zostali dwaj wybitni historycy mediewiści, znawcy zagadnień o ogromnym znaczeniu dla naszej tożsamości religijnej, kulturowej i narodowej.
|