Wernisaż oraz inauguracja projektu Fundacji "Maximum": "JESTEŚMY. Aktywizacja twórcza i społeczna osób z zaburzeniami psychicznymi"
Organizatorzy:
Pałac Sztuki
Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka
Fundacja MAXIMUM
projektodawca: dr Dariusz Piotr Klimczak
Kurator wystawy: prof. UP Grazyna Borowik
Grantodawca: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
Od Kuratora wystawy:
Przekształcenie obrazu zrodzonego w umyśle w konkretny, materialny fakt artystyczny: rysunkowy, malarski, rzeźbiarski, jest procesem złożonym, opartym na relacji twórca – odbiorca. Portret, obok pejzażu i martwej natury, należy do podstawowych tematów w sztukach wizualnych. Potrzeba zatrzymania wizerunku, przeniesienia go poza horyzont życia, ma swa wielotysięczna tradycje odzwierciedlająca oczekiwania społeczne i kulturowe.
Portret, jako efekt doświadczenia ludzkiej twarzy o cechach osobowych, ukazywany jest w sztuce na wiele sposobów.
Możemy odnaleźć przedstawienia iluzjonistyczne, karykaturalne, idealistyczne czy surrealistyczne. Porzucenie wartości fizjonomicznych na rzecz wizualnej ekspresji, symbolizacji, przekazu wstrząsającej prawdy o człowieku, który poddany oddziaływaniu niewidzialnych, wewnętrznych sił ulega deformacji, pojawia się w sztuce równolegle do przedstawień wystylizowanych,
upiększonych, pompatycznych.
W poczuciu wolności i wewnętrznej konieczności powstają realizacje artystów z kręgu art brut, którzy w portretach innych ukazują siebie, doświadczają relacji z drugim człowiekiem, ujawniają treści świadome i nieświadome, mają możliwość wejrzenia we własne problemy, pokazania tego, czego nie widać.
Autoportret i portret to niepokojące podobizny, w których twórca szuka własnej tożsamości, własnego ja, z którym identyfikuje się bądź rozmija.
Jako wypowiedz symboliczna portret pozwala na wgląd terapeutyczny, dostarczając informacji diagnostycznych, na wyrażenie doświadczeń, potrzeb, myśli i emocji, pomaga w samoidentyfikacji, w lepszym rozpoznaniu siebie i innych – odmiennych,obcych, nieznanych.
Na wystawie zobaczymy ponad sto prac artystów z kręgu sztuki art brut, visionary art, outsider art, sztuki intuicyjnej zrodzonych z odmiennych doświadczeń osobistych, społecznych, mentalnych, kulturowych i religijnych.
Prezentowanych na wystawie prac użyczyli:
kolekcjoner: Leszek Macak (Kraków),
Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Babinskiego w Krakowie
(pracownie plastyczne, oddziałów rehabilitacyjnych, oddziału sadowego i wtz)
Magdalena Tyszkiewicz, Klub Miłośników Sztuki (Gdynia)
|