AGNIESZKA CHRZANOWSKA Piosenki do mężczyzny
Koncert promujący nowy album
24 listopada 2013, godz. 19.00
Scena dla dorosłych Teatru Groteska
Nowy albumu Agnieszki Chrzanowskiej „Piosenki do mężczyzny”, na którym znajdzie się
siedemnaście premierowych kompozycji, to siódmy solowy album artystki, ale pierwszy niemal w całości zawierający jej własne teksty.
Po „Nie bój się nic nie robić”, „Cały świat płonie”, „Tylko dla kobiet” i „Bez udziału gwiazd” przyszedł czas na „Piosenki do mężczyzny” koncentrujące się wokół problemu porozumienia płci.
Osią albumu jest utwór „Równolegle w przestrzeni”, wskazujący na rządzące relacjami kobiet i mężczyzn uprzedzenia, których podstawową przyczyną jest brak wnikliwej wiedzy dotyczącej odmienności natury kobiet i mężczyzn. Kolejne piosenki to próby opisania elementów wzajemnych relacji obojga płci. „Nieforemna rozmowa”, „Gdybym mogła pisać wiersze”, „Myśli skaczą mi w głowie”, „Ciągłość rozmowy” to utwory podejmujące tematykę szeroko pojmowanego komunikowania się. „Senne koszmary” mówią o „czarach”, które stosowane są przez wszelkiego typu autorytety, a które uniemożliwiają jednostce własną analizę świata i samodzielne podejmowanie decyzji. Tak zwane „czary” w konsekwencji prowadzą także między innymi do pogłębiania przepaści między kobietami a mężczyznami.
„Do góry nogami” dotyka patologii normalności, nieskończonej ilości zachowań, przekonań i nawyków, które na pierwszy rzut oka wydają się naturalne, tymczasem są zakorzenionymi patologiami, do których bezrefleksyjnie przywykliśmy. W utworze „Na rozstaju chmur”, podjęta jest kwestia mitu o dwóch połówkach jabłka, który powoduje niesłychaną ilość frustracji. Idealistyczne podejście jest przeszkodą w prawdziwym poznaniu drugiej osoby. Radość ze wspólnego przeżywania świata pojawia się w utworze „Słońce dnia”, natomiast wskazywanie dróg do siebie drugiej osobie to temat utworu „Cień drzewa”.
• Pierwszy singiel albumu to utwór „Budzę się” - „błądzenie”, „zagubienie”, a w końcu „przebudzenie”. Radość z pełniejszej świadomości siebie i jednocześnie zadziwienie samym sobą z przeszłości. Teledysk do utworu zrealizowany został przez reżysera i operatora Krzysztofa Rosę. Zdjęcia odbyły się nad Morzem Tyrreńskim oraz we włoskim Mieście Sztuki – Sermoneta (region Lacjum), dzięki współpracy z Panią Burmistrz Giuseppiną Giovannoli i Stefano Cortellettim, a także w Krakowie w Studiu Szkoły Kreatywnej Fotografii.
• Drugi singiel to utwór „Nostalgia i Ty” - namiętność i gorące emocje z jednej strony, z drugiej chłód i powiększająca się przepaść. Bezruch, na przekór sobie. Ambicja i duma nie pozwalająca przyznać się do uczuć. Wyobrażenia zabijają rzeczywistość. Stracony czas. „Nostalgia i Ty” – to efekt spotkania Agnieszki i Marco Lo Russo we włoskim średniowiecznym Mieście Sztuki Sermoneta, gdzie był realizowany teledysk do pierwszego utworu singlowego „Budzę się”. Wirtuozerska gra Marco zainspirowała Agnieszkę do napisania utworu z jego udziałem w chwili gdy materiał na płytę był już gotowy.
Zorganizowane zostały dodatkowe nagrania i „Nostalgia i Ty” znalazła się na płycie.
Teledysk z udziałem Marco Lo Russo zrealizowany został na ulicach Starego Miasta w Krakowie, na „Scenie pod Ratuszem” Teatru Ludowego, na Scenie Tęcza oraz w Piwnicy pod Baranami. Realizacji teledysku podjęły się BYCZE FILMY, na czele z operatorem Dawidem Woźnicą.
Koordynacja i organizacja produkcji teledysków: Michał Jedynak
W nagraniach albumu udział wzięli:
Wojciech Pieczka – fortepian, akordeon, Szymon Frankowski – kontrabas,
Dominik Klimczak – perkusja/instrumenty perkusyjne, Marek Michalak – puzon,
Jacek Królik – gitary akustyczne i elektryczne, Marcin Rumiński – whistle tin & low, Marcin Dyjak – harmonijka ustna, OCTAVA ensemble pod dyr. Zygmunta Magiery, kwartet smyczkowy CONVIVIUM
oraz
Marco Lo Russo – akordeon w utworze „Nostalgia i Ty”
realizacja nagrań – Aleksander Wilk w Studio 2000 w Krakowie
realizacja nagrań OCTAVA ensemble – Dariusz Grela w studiu Nieustraszeni Łowcy Dźwięków w Krakowie
realizacja nagrania tin whistle – w utworze „Nostalgia i Ty” – Michał Wójcik w studio SoundProve w Krakowie
mix i mastering – Andrzej Puczyński – Izabelin Studio
fotografia i koncepcja okładki – Arkadiusz Sędek
płaszcz z kolekcji autorskiej Natashy Pavluchenko
stylizacja – Tomek Gąsienica-Józkowy
makijaż – Aleksandra Gruszka
projekt graficzny albumu oraz singli – Katarzyna Agopsowicz
Więcej na www.chrzanowska.pl
|