Dworek Białoprądnicki zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Philosophia Viva!”. Wspólnie z przedstawicielami różnych środowisk akademickich w Polsce poszukujemy odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule naszego filozoficznego projektu: „Kultura współczesna – progres, kryzys, upadek?”.
We wtorek, 14 stycznia, z dr hab. Cezarym Woźniakiem z Katedry Badań Filozoficznych nad Kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim porozmawiamy o milczeniu.
W potocznym rozumieniu „milczenie” to tyle, co niemówienie, nie trzeba też mieć żadnych umiejętności by milczeć. Wydaje się jednakowoż, że milczenie może mieć jednak, ale zapewne nie zawsze, głębszy sens, może spełniać jakąś funkcję semantyczną. Wykład O milczeniu będzie próbą przemyślenia tych kwestii w oparciu o poglądy m.in. Heraklita, Platona, Heideggera, Wittgensteina i Rosena.
Dr hab. Cezary Woźniak studiował historię sztuki oraz filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie też obecnie pracuje, w Katedrze Badań Filozoficznych nad Kulturą, w Instytucie Kultury, na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej. Jest autorem książek „Martina Heideggera myślenie sztuki” i ”Okamgnienie”, „Doświadczenie źródłowe a granice filozofii” oraz artykułów publikowanych m.in. w „Kwartalniku Filozoficznym”, „Principiach”, „Przeglądzie Filozoficznym”, „Fenomenologii”. Członek jury Nagrody im. Barbary Skargi.
|