Timor Wschodni od XVI wieku był portugalską kolonią. Kiedy w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku Portugalczycy opuścili wyspę, wkroczyły na nią indonezyjskie wojska. Okupowały ją przez ponad dwadzieścia lat; w tym czasie śmierć poniosło około dwustu tysięcy mieszkańców. Choć od kilkunastu lat Timor Wschodni jest niepodległy, sytuacja wewnętrzna jest wciąż niestabilna, a przemoc i ubóstwo dotykają większość jego mieszkańców.
Mateusz Janiszewski pracował w Timorze Wschodnim jako lekarz wolontariusz. Owocem jego pobytu na wyspie jest Dom nad rzeką Loes, książka tajemnicza i pełna niepokoju. Timor w jego oczach to kraj, który mimo niedawno odzyskanej niepodległości wciąż pozostaje zniewolony – z proindonezyjskimi politykami walczy słaba opozycja, stacjonujące na wyspie wojska ONZ nie umieją zapobiec częstym zamieszkom, a europejskie organizacje humanitarne dbają głównie o własne interesy. Prawdziwy Timor można zobaczyć dopiero, gdy spojrzy się komuś w oczy, w klinice, opatrując rany uczestników walk ulicznych, obserwując skomplikowane relacje międzyludzkie, przyglądając się starym, animistycznym rytuałom odprawianym nad chorymi.
Spotkanie autorskie z Mateuszem Janiszewskim
wtorek, 2 kwietnia 2014r. godz. 18:00
Prowadzenie - Marcin Wilk
Mateusz Janiszewski
Urodzony w 1975r. w Łodzi. Zajmuje się chirurgią urazową, pracował m.in. na Timorze Wschodnim i w Tybecie. Od kilkunastu lat publikuje książki i opowiadania pod kilkoma pseudonimami (m.in. w „Lampie”, „Nowej Fantastyce”, „Techstach”), tłumaczy książki W.S. Burroughsa i Hakima Beya, na stałe współpracuje z magazynem „Trans:wizje”. Płetwonurek, ultramaratończyk, podróżnik i żeglarz, do tej pory odwiedził kilkadziesiąt krajów, przepłynął Atlantyk i uczestniczył w rejsach za koło podbiegunowe. Członek kolektywów artystycznych Wspólnota Leeeżeć i Ashaver220. Dom nad rzeką Loes jest jego pierwszą książką wydaną pod własnym nazwiskiem.
|