Uciec jak najwyżej. Biblioteka Górska w Dolinie Roztoki
Otwarta książka przy oknie i zatrzymany czas lektury, „Taternik” i życie codzienne u progu XX wieku, Ewa Matuszewska i „Uciec jak najwyżej. Nie dokończone życie Wandy Rutkiewicz”, Jan Długosz i jego „Komin pokutników”, pięknie zdobiona szafa określają charakter wnętrza Biblioteki Górskiej w Schronisku PTTK w Dolinie Roztoki. Wszystkie te przedmioty noszą cechy miłości: górskich, zdobniczych i literackich. Osobliwości literackie harmonijnie współgrają z wnętrzem tatrzańskiego schroniska. Tu odżywają i nabierają innego znaczenia.
Wielkim spotkaniem z górami jest „Taternik”, który przenosi w owe cudowne chwile spędzane w górach. Słynne czasopismo, w którym można znaleźć nowinki o modzie dawnych taterników i taterniczek: ubraniach i przyborach do wycieczek górskich Mizzi Langer, ubraniach sportowych dla Pań i dla Panów, górskim obuwiu, workach alpejskich i ręcznie kutych czekanach tyrolskich, to odkrywanie bogactwa życia codziennego.
Próbą opowiedzenia o wielkiej miłości do gór i o wielkiej przyjaźni jest książka Ewy Matuszewskiej „Uciec jak najwyżej. Nie dokończone życie Wandy Rutkiewicz”. Nie sposób nie zachwycić się tą książką, jej prostotą, bogactwem i sposobem przekazu. „Uciec jak najwyżej” to zapiski i refleksje, które przenoszą w czas gór: czas radości i czas smutku.
Jedną z ważniejszych postaci w Bibliotece jest Jan Długosz i jego słynny „Komin pokutników”. W Bibliotece Górskiej nie może zabraknąć książki, która wywołała spory i dyskusje, a zarazem stała się istotnym dokumentem czasu autora i jego pokolenia. Jedno z oryginalnych zjawisk literatury górskiej przenosi w świat, ważnego w historii, dorobku wspinaczkowego i literackiego.
W rogu pięknie zdobione drzwi do świata gór. Ponad 200 pozycji to czas podróży z taternikami, podróżnikami, przewodnikami i zdobywcami niebezpiecznych szczytów Himalajów.
Bibliotekę Górską wspierają między innymi Tatrzański Park Narodowy, Serwis wspinaczkowy Wspinanie.pl, „N.P.M. Magazyn Turystyki Górskiej”, Centrum Gier Rebel.pl, Antykwariat Górski „Filar”.
Zatrzymaną w kadrze pogodę świata gór i wewnętrzną pogodę miłośnika gór utrwalił na swoich fotografiach Rafał Kossowski. Obok miłości do gór, miłość do czytania i mówienia o tym, co jej towarzyszy, drugie oblicze spotkań z górami: literatura, fotografia, gitara i gry, które umilą czas odpoczynku po tatrzańskich wędrówkach.
Iwona Matejczuk / Katarzyna Kossowska
fot. Rafał Kossowski
mat. Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki
|