W czwartek 20 listopada 2014 o godzinie 19:00 w Sali koncertowej Akademii Muzycznej w Krakowie odbędzie się ostatni koncert wieńczący X Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny „Źródła i Inspiracje”. Jego wykonawcami będą: Inside Drumming w składzie: Marcin Ślusarczyk –saksofon, Wojciech Bobrowski – gitara basowa, Marek Olma – wibrafon, instrumenty perkusyjne, Wiesław Jamioł – perkusja, Jan Pilch – steel drum, instrumenty perkusyjne, leader, Ewa Słowik-Grabowska, Longin Szmyd – oprawa plastyczna, animacje, projekcje oraz Chuck Israels i Big Band Akademii Muzycznej pod dyrekcją Wojciecha Groborza.
Zespół Inside Drumming powstał początkowo jako trio perkusyjne na potrzeby koncertu „Private Drumming”, który odbył się w teatrze Groteska w 1992 r. Zespół tworzyli wtedy Sławomir Berny, Marek Olma i Jan Pilch. Były to pierwsze próby rozszerzenia formuły koncertu o efekty wizualno- świetlne i współpracę z filmem animowanym.
Następne działania zespołu to tworzenie na żywo muzyki do filmów archiwalnych i udział w pierwszych tego typu projekcjach w Krakowie i Warszawie; muzyka do „Zmęczonej Śmierci” F. Langa. Świadomość ograniczenia środków wyrazu w ramach tria perkusyjnego i niemożność realizowania wszystkich pomysłów skutkowało poszerzeniem składu o głos – Marek Bałata, saksofon – Leszek Sczerba / Marcin Ślusarczyk, bas – Wojciech Bobrowski oraz współpraca z plastykami: Longinem Szmydem i Ewą Grabowską – twórcami filmów krótkometrażowych i scenografii. Tak powstał projekt „Wewnętrzne Bębnienie”, który został zaprezentowany w Teatrze Bückleina i wywołał spore zainteresowanie. Była to próba integrowania środków wyrazu – obrazu i dźwięku, tworzonych na żywo, gdzie nie ma podporządkowania sfery plastycznej muzyce. Obie działają na równych prawach. Pomysł ten ewoluował z czasem i tak powstał film – „Pilch Music – Wewnętrzne Bębnienie” dla TVP2. Koncert – spektakl był pokazany na kilku festiwalach, również w Niemczech i zarejestrowany przez TVP Kraków.
Występ podczas koncertu zamykającego X edycję festiwalu będzie pierwszą po niemal 20 latach próbą zaprezentowania tej muzyki i sprawdzenia jej oddziaływania i odbioru po tak długim czasie. Pewne elementy, zwłaszcza w sferze plastycznej, ulegną modyfikacji, lecz intencją jest próba rekonstrukcji bez używania zbyt wielu współcześnie dostępnych środków technicznych.
Podczas czwartkowego koncertu wystąpi również Big Band Akademii Muzycznej w Krakowie, do którego prowadzenia Uczelnia już jakiś czas temu zaprosiła doświadczonego bandleadera i pianistę Wojciecha Groborza. Repertuar Big Bandu Akademii osadzony jest w samej osi tradycji jazzu, bez żadnych ukłonów w komercyjną stronę, co charakterystyczne jest dla tzw. szkolnych zespołów estradowych. Obecnie Big Band AM stanowi stały zespół jazzowy naszej Uczelni. Szczególnym wydarzeniem tego występu będzie udział w koncercie legendarnego kontrabasisty amerykańskiego Chucka Israelsa, znanego między innymi z wieloletniej współpracy z Billem Evansem, który będzie również prowadził poprzedzające koncert próby zespołu.
Bilety w cenie 20(N) i 10(U) do nabycia na godzinę przed koncertem.
Studenci i uczniowie wstęp wolny za okazaniem legitymacji.
|