To, jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na świecie, które co roku odwiedzają miliony turystów, pragnących na własne oczy obejrzeć cud natury. Stojąc na krawędzi Wielkiego Kanionu, podziwiają rozciągającą się u ich stóp olbrzymią rozpadlinę, mając możliwość poczucia potęgi natury. Zapraszamy na wystawę, która powstała po wyprawie członków Akademickiego Kluby Turystyki Kajakowej Bystrze AGH z Krakowa. Była to pierwsza niekomercyjna wyprawa kajakowa „Grand Canyon Colorado”. Wernisaż wystawy odbędzie się w środę, 11 lutego, o godz. 18.00 w Sali Kominkowej.
Tylko nieliczni z turystów decydują się zejść w głąb kanionu. Przemierzają wytyczone szlaki lub mierzą się z trudną i niebezpieczną górską rzeką jaką jest Kolorado. W zamian zyskują szansę oglądania z bliska niewiarygodnych wytworów sił natury – fantazyjnych, wielobarwnych formacji skalnych, trudno dostępnych kanionów, licznych pozostałości kultur zamieszkujących jego dno.
Nigdzie indziej na świecie, na wyciągnięcie ręki, nie ma tak pełnej dokumentacji przekroju geologicznego ziemi. Można tutaj dotknąć najstarszych, odkrytych przez wiatr i wodę, warstw piaskowca Vishnu liczących ponad 2 mld lat.
Dzięki utworzeniu na tym terenie w 1919 roku Parku Narodowego, Wielki Kanion został zachowany w niezmienionej formie dla przyszłych pokoleń. Restrykcyjne przepisy chronią unikalną przyrodę. Podczas pobytu w parku obowiązuje żelazna zasada zabierania ze sobą wszystkiego co się do niego wniosło, tak aby po poprzednikach pozostawały tylko ślady stóp na piasku. Ilość osób wpuszczanych do parku jest ściśle reglamentowana. Dziennie, na całej 450 km długości rzeki, może przebywać maksymalnie 500 osób.
Wystawa została zorganizowana we współpracy z Ambasadą Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Konsulatem Generalnym USA w Krakowie.
|