"Trochę miłych deformacyj i garść bezsensownych dziwactw" to pokaz pracy powarsztatowej, spektakl plenerowo-sceniczny, bazujący na opowiadaniach Brunona Schulza i inspirowany jego twórczością malarską. Widowisko jest efektem pracy grupy powstałej przy Teatrze Powidok działającego w ramach Fundacji Wspierania Kultury "Powidok".
Naszym pierwotnym zamiarem było "oswoić" przestrzeń, w której Teatr Powidok rozpoczynał swoją pracę. Przestrzeń sali kameralnej Klubu Kultury Kazimierz znajdującej się w zabytkowej, przepełnionej historiami kamienicy przy ul. Krakowskiej 13 na Kazimierzu. Nie zapominając, że jako grupa artystyczna byliśmy tam jeszcze "obcy" chcieliśmy zapoznać się z mieszkańcami, "pokazać się", przyzwyczaić do naszej obecności oraz rozpocząć dialog. W projekcie zatem postanowiliśmy oprócz przestrzeni czysto teatralnej, scenicznej, zaangażować w działania również przestrzeń, którą dzielimy z mieszkańcami kamienicy: bramę wejściową, przejście prowadzące do klatek schodowych, dziedziniec, znajdujący się tam ogród czy nawet trzepak. Sceny zatem rozgrywają się w miejscach pozornie nieteatralnych, niesprzyjających działaniom artystycznym, wpisującym się jednakże niezwykle w poetykę opowieści Schulza i z nią korespondującym.
Bruno Schulz w swoich opowiadaniach "oprowadza" niejako czytelnika po albumie swoich wspomnień z czasów dzieciństwa i wczesnej młodości. Wykorzystując formę retrospekcji, przywołane zostają historie i inscenizowane opowieści. Bohaterowie Schulza budzą się z letargu, otrzepują z kurzu zapomnienia, wychodzą ze zdjęć i obrazów, by zaistnieć na scenie i opowiedzieć nie tylko o sobie, swojej historii, ale również o teatrze i o ludziach, którzy ten teatr tworzą.
Spektakl powstał jako efekt kilkumiesięcznej pracy warsztatowej, podczas której grupa z jednej strony poznawała się, "oswajała" przestrzeń, z drugiej natomiast, co istotne - dorastała do tego, by zmierzyć się z mrocznym i wciągającym światem stworzonym przez pisarza.
Każda z postaci spektaklu to figura wyrwana ze wspomnień Schulza, osadzona w konkretnym czasie i miejscu. Pojawiają się na scenie niczym przykurzone, zniszczone postaci z fotografii, nieco poza kontekstem, jako autonomiczne opowieści o wydarzeniach ludziach, uczuciach, które mogły mieć miejsce również tutaj w tej starej, żydowskiej kamienicy, mogły wydarzyć się jednocześnie gdzieś tam: na deskach i nie-deskach teatru.
WSTĘP WOLNY!
KRAKÓW , ul. Krakowska 13 – godzina 19:00
Udział biorą: Aneta Stachyra, Agata Pisiewicz, Małgorzata Kujawa, Izabella Grzybowska, Krzysztof Stanio, Wojciech Gałzinski, Hubert Herduś, Krzysztof Sylwester Rajca, Marlena Arlett Sułkowska, Lidia Greta Bryja, Patrycja Anna Cieślak, Paulina Dykiel, Anna Załoga, Pamela Leończyk.
Scenografia: Agnieszka Wierny
|