Wytyczenie drogi klasycznej „Corner Kick” na ścianie Vågakallen znajdującej się na jednej z wysp archipelagu Lofotów Kapituła Kolosów uznała za najważniejsze polskie osiągnięcie alpinistyczne 2014 roku. Jego autor, Adam Pustelnik, na festiwalu w Gdyni był nieobecny. Statuetkę odbierze 6 czerwca w Dworku Białoprądnickim. I opowie o tym, jak wyglądała jego droga do góry.
Laureat Kolosa 2014 w kategorii „Alpinizm”, choć ma dopiero 33 lata, doświadczył już naprawdę sporo. Począwszy od wspinania sportowego i występów w zawodach, przez duże ściany i nowe drogi. Przez wzloty (nie wysokie, ale jednak) i upadki (raczej bolesne) wspinanie doprowadziło go w przeróżne miejsca, aż w końcu, wyjątkowo słonecznym latem ubiegłego roku, znalazł się w Norwegii. Do Skandynawii przyjechał prosto z deszczowej Francji, ale zamiast surowego klimatu Północy, czekała na niego pogoda jak na Majorce.
„Kiedy wreszcie dotarliśmy na miejsce, odkryliśmy, że ci, którzy korzystali ze słonecznej aury zbyt długo, zamiast bogatego wykazu przejść zaczęli szczycić się równą opalenizną i patentami na jej zdobycie” – relacjonował potem.
Pustelnik nie zamierzał jednak konkurować z nikim w tej dziedzinie. Przeciwnie – wraz ze Szwedem Andreasem Klarströmem od razu wziął się ostro do pracy. W ciągu kolejnych dni, działając wspólnie na jednej z najtrudniejszych ścian Lofotów, północnej stronie Vågakallen, wspinacze poprowadzili nową, trudną drogę klasyczną - „Corner Kick” (8a, 900 m).
Adam Pustelnik, rocznik 1982, absolwent socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, wspinacz, routesetter, instruktor wspinaczki, prelegent i tłumacz oraz – jeśli tylko dostanie propozycję – kandydat do „Tańca z gwiazdami”. Jego najlepsze osiągnięcie we wspinaczce sportowej to droga „Action Directe”, pierwsza na świecie o trudnościach 9a. Realizuje się również na drogach wielowyciągowych o charakterze sportowym, ma za sobą m.in. powtórzenie Silbergeier (8b+) w Ratikonie w Szwajcarii czy Orbayu (8c) na Naranjo de Bulnes w Hiszpanii. Pracuje przy organizacji pucharów świata we wspinaczce sportowej w roli szefa układaczy dróg (m.in. na Mistrzostwach Świata w Paryżu we wrześniu 2012 roku). Wspinał się na wielkich ścianach w dolinie Yosemite, dolinach Ak-Su i Kara-Su w Kirgistanie (wspólnie z bratem, Pawłem, wyróżnienie na Kolosach 2006), w Karakorum oraz w Patagonii w rejonie Fitz Roya. Był wielokrotnie nominowany do „Jedynki”, a w roku 2007 został laureatem Nagrody im. Andrzeja Zawady.
__________________________________________________________
„Kolosowe spotkania w Dworku” są bezpośrednio powiązane z Ogólnopolskimi Spotkaniami Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – największym festiwalem podróżniczym w Europie, który co roku odbywa się w Gdyni. W trakcie kliku dni ma miejsce pełny przegląd wszystkich najważniejszych polskich wypraw i przedsięwzięć eksploracyjnych ostatniego roku. Spotkania w Krakowie w Dworku Białoprądnickim to szansa dla tych, którzy tam dotrzeć nie mogą. Ze swoimi prelekcjami przyjeżdżają największe sławy eksploracyjnego świata i młodzi, którzy idą ich śladami.
|