Festiwal jest organizowany od roku 1991 we współpracy z krakowską Akademią Muzyczną oraz przy udziale Gminy Miejskiej Kraków. Dyrektorem Artystycznym Festiwalu jest kierownik Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, prof. Mirosława Semeniuk-Podraza. Festiwal ma długoletnią historię i wierne grono odbiorców, które stale się poszerza. W tym roku będzie to już jego XXIV edycja. W pierwszych latach Festiwal skupiał organistów z Polski, jednak z biegiem lat nabrał szeroko zakrojonej, międzynarodowej rangi. Gośćmi Festiwalu byli muzycy z Polski, Europy, Japonii, Kanady, USA oraz RPA. Rokrocznie koncertowali w Krakowie znani profesorowie, w tym rektorzy uczelni muzycznych, prezentujący najwyższej próby warsztat interpretacyjny kanonu utworów organowych od epoki renesansu po współczesność. Największym walorem Festiwalu jest popularyzacja sztuki organowej, sięganie po zabytkowe polskie instrumenty i stworzenie możliwości wysłuchania muzyki w najpiękniejszych wnętrzach zabytkowych krakowskich świątyń. W ten sposób estetyczne wartości muzyki łączą się harmonijnie w jedną całość z architekturą, rzeźbą i malarstwem. Tę szczególną atmosferę doceniają również sami artyści, dla których fakt koncertowania np. przed ołtarzem Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej jest czymś wyjątkowym. Koncerty odbywają się w czwartkowe wieczory lipca w najpiękniejszych krakowskich świątyniach.
W roku 2015 z okazji XXIV Międzynarodowego Festiwalu Letnie Koncerty Organowe (organizowanego we współpracy z Akademią Muzyczną w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Fragile) zapraszamy światową czołówkę z zakresu muzyki organowej.
Naszymi wirtuozami będą:
Per Ahlman - urodził się w 1958 roku w Sztokholmie. Na przełomie lat 70. i 80. studiował w Wyższej Szkole Muzycznej, którą ukończył z wyróżnieniem w specjalnościach: organy, fortepian i śpiew. Obecnie jest organistą w kościele Św. Trójcy w Gavle. Ponadto piastuje funkcję dyrektora Międzynarodowego Tygodnia Organowego. Koncertował w Danii, Finlandii, Szwecji, USA, Czechach, Włoszech, Islandii i na Ukrainie. Dwa razy w ciągu całej swojej kariery wykonał wszystkie utwory Bacha. W swoim repertuarze posiada utwory organowe, począwszy od muzyki dawnej po współczesną, z uwzględnieniem głównie muzyki szwedzkiej.
Tobias Horn (ur. 1970) – należy do najbardziej uznanych niemieckich organistów. Pobierał nauki u znanych pedagogów - Ludgera Lohmanna (organy) i Jona Laukvika (klawikord). Studiował również pod kierunkiem Jeana Boyera w Lyonie i Lille oraz Bena Van Oostena w Hadze i Rotterdamie, dzięki czemu uzyskał gruntowne wykształcenie w dziedzinie francuskiej muzyki barokowej oraz w I nagrody za interpretację oraz nagrody specjalnej za najlepszą interpretację utworów Bacha na Konkursie Europe et l´ Orgue w 2000 roku w Maastricht-Liege-Aachen. Jest kantorem kościoła ewangelicko-augsburskiego cyrkułu Besigheim i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego Orgelzyklus Besigheim. Koncertował niemal we wszystkich krajach europejskich. Jest cenionym specjalistą – znawcą retoryki oraz kontekstów liturgicznych muzyki protestanckiej.
Dariusz Bąkowski-Kois (ur. 1973) – polski organista i historyk, profesor w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, tam też w 2002 roku otrzymał stopień doktora (rozprawa Zarządcy dóbr Elżbiety Sieniawskiej – studium z historii mentalności). W 2000 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Studia podyplomowe odbył w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz Konserwatorium Wiedeńskim. Jest laureatem konkursów krajowych i międzynarodowych, m.in. V Międzynarodowego Konkursu Organowego im. F. Schuberta w Cremolino (2001, III nagroda i brązowy medal). W latach 2001-2007 współpracował z Capellą Cracoviensis. Jako solista występował we Francji, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech, w Rosji, Meksyku, a także w Brazylii (jako pierwszy polski organista, na zaproszenie Konsulatu Generalnego RP w São Paulo). W 2006 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie instrumentalistyki na Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie w latach 2008-2012 był prodziekanem Wydziału Instrumentalnego. W 2013 otrzymał tytuł profesora sztuk muzycznych. Od 2012 r. prorektor ds. dydaktyki i rozwoju kadry Akademii Muzycznej w Krakowie.
„Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego”.
|