Lata dwudzieste i trzydzieste w Gdyni to okres triumfu techniki, nowych możliwości i skandali kulturalnych, którym kres kładzie wojna. Obraz dynamicznych czasów międzywojnia znajdziemy w książce Michała Piedziewicza „Dżoker” (wyd. MG). Spotkanie autorskie wokół książki odbędzie się już 16 lutego w krakowskim salonie Empik Bonarka.
Gdynia, czerwiec roku 1929. W rosnącym dynamicznie mieście przecinają się ścieżki młodej urzędniczki Łucji, jej rówieśnika, początkującego dziennikarza Adama Grabskiego oraz Krzysztofa Wilczyńskiego – weterana wojen, a współcześnie uczestnika przemytniczych wypraw nad granice z Rzeszą i Wolnym Miastem. Mijają lata, mimo szalejącego na świecie kryzysu Gdynia się rozbudowuje. W Gdańsku władzę przejmują naziści. Trwa zwycięski pochód kina mówionego, Polska zakochuje się w sukcesach Żwirki i Wigury, w morze wypływają kolejne transatlantyki. W rozpoczynającym nadawanie radiu usłyszeć można Kiepurę, zaś w Zakopanym Witkacy na swych biletach wizytowych pisze brawurowe „D.U.P.A".
„Dżoker” to opowieść o Polsce, która z jednej strony cieszy się odzyskaną niedawno wolnością, a z drugiej wierzy w świetlaną przyszłość. Opowieść o kryzysie, ale i o wojnie, w której nadejście trudno było uwierzyć.
|