Zamknij oczy. Wyobraź sobie koncert muzyki klasycznej. Co słyszysz? Bacha? Mozarta? A gdyby tak połączyć to ze współczesnością?
Często określenie „muzyka klasyczna” staje się w tym przypadku synonimem „muzyki poważnej”. Jednak nic bardziej mylnego. Na przestrzeni wieków przeszła ona ogromną metamorfozę. Muzyka klasyczna-rozrywkowa brzmi jak oksymoron? Otóż nie! Przywołamy zespoły, które grając tego typu muzykę zapełniają największe koncertowe sale. Zastanowimy się również jaka jest zależność między muzyką klasyczną a popularną - czy to klasyka czerpie ze współczesnych gatunków, czy jest może na odwrót? Postaramy się również wyjaśnić fenomen muzyki filmowej, która przestaje być już tylko tłem dla obrazu filmowego, ale staje się jego niezwykle istotną częścią. Skąd się wzięła tak duża popularność? Do jakiej dziedziny można ją zakwalifikować?
Prelegenci:
Magdalena Miśka-Jackowska
Choć jest absolwentką Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, to swoją karierę związała z Krakowem, gdzie od ponad dekady prowadzi audycje w RMF Classic. Oprócz muzyki, bliski jej sercu jest również film. Jest autorką cyklu Cały ten film i piątkowej audycji Moje kino, za którą otrzymała prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To właśnie jej głos można usłyszeć podczas jedynej w Polsce Listy Przebojów Muzyki Filmowej. Dla RMF Classic rozmawiała m.in. z Janem A.P. Kaczmarkiem, Amosem Ozem, Krzysztofem Pendereckim i Januszem Kamińskim.
Krzysztof Pietraszewski
Zaangażowany jest w organizowanie Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Odpowiedzialny jest za dział AlterFMF, specjalizujący się w prezentowaniu niszowych brzmień, które związane są nie tylko z muzyką filmową, ale również z bardziej eksperymentalnymi formiami takimi jak szeroko pojęte utwory audiowizualne i ilustracje muzyczne do obrazu. Oprócz tego prowadzi w Radiofonii program „Muzykoterapia”, którego celem jest poszerzanie muzycznych horyzontów. Na swoim koncie ma wiele recenzji albumów muzycznych. Kiedy pisze o muzyce nie chce kierować się jedynie terminologią muzykologiczną, ale również pisać o swoich osobistych emocjach wywoływanych przez dane utwory.
Paweł Siek
Swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał w klasie fortepianu w lubelskiej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. T. Szeligowskiego, którą ukończył z wyróżnieniem. Od 2012 roku jest studentem Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie studiuje kompozycję. Przez rok studiował również w Konserwatorium Muzycznym w Mediolanie w klasie kompozycji. Uczestniczył w Kursach Mistrzowskich w Narni (Włochy) i Ostrawie (Czechy). Jest laureatem II nagrody w Konkursie Kompozytorskim Concert Etudes for Piccolo w Denver (USA). Jego muzyka była wielokrotnie prezentowana nie tylko w Polsce, ale i na świecie (m.in. w Belgii, Niemczech oraz Włoszech). Wybrane utwory Pawła Sieka zostały wydane w formie CD - przez Move Records Australia oraz LimenMusic Italy.
|