8 siepnia o godz. 20 na scenie przy Placu Szczepańskim wystawiony będzie spektakl nawiązujący do tematu festiwalu. Będzie to przedstawienie „Wokół tanga” w wykonaniu Baletu Dworskiego Cracovia Danza, jedynego zawodowego baletu w Polsce zajmującego się tańcem dawnym. Widowisko poprowadzi widzów nie tylko przez historię tańca, opowie tańcem o tangu, które nazywane jest „smutną myślą którą się śpiewa”, ale także pokaże go jako inspiracje wielu artystów z różnych stron świata. Tango, które wywodzi się z hiszpańskiej habanery i flamenco, zakorzenione wyrosłe i wypielęgnowane w Ameryce Południowej, przede wszystkim w Argentynie, powróciło w latach 20. XX wieku do Europy, stając się nie tylko przebojem sal tanecznych i koncertowych, ale także inspiracją dla wielu twórców.
9 sierpnia o godz. 20 odbędzie się wielka międzynarodowa gala taneczna „Il mondo nuovo” w której udział wezmą m.in.: Alaknanda Bose, mistrzyni indyjskiego tańca Kathak, która tym razem wystąpi ze swoim indyjskim zespołem Sanskriti; czy specjalizująca się w tańcu hiszpańskim, córka słynnego gitarzysty Ana Yepes, wraz z włoską specjalistką od tańca renesansowego Glorią Giordano z Rzymu. Obie panie jako Ensemble Donaires wprowadzą widzów w świat tańca barokowego, pokażą wpływy hiszpańskiej kultury choreograficznej na twórczość taneczną w innych częściach świata, także w Ameryce Łacińskiej. Nie zabraknie też tańca angielskiego barokowego w wykonaniu Barbary Segal czy tańca francuskiego, który zaprezentuje Marie-Claire Bär Le Corre. W gali udział weźmie także Balet Cracovia Danza, który zaprezentuje wpływy Ameryki Południowej na formę tańca barokowego w baletach dworskich. Finałem tego spektaklu stanie się wielki bal z udziałem tancerzy i publiczności, zaś salą balową będzie Plac Szczepański, jeden z najbardziej romantycznych, zwłaszcza wieczorem, miejsc Krakowa. Wszak nazwa festiwalu „Cracovia danza” znaczy „Kraków tańczy”.
Już stało się tradycją, że pierwsza część festiwalu, warsztatowa, odbywa się w renesansowej Willi Decjusza w Krakowie. Wówczas około 200 uczestników festiwalu z kraju i zagranicy bierze udział w zajęciach prowadzonych przez mistrzów tańca z całego świata. I tak będzie w tym roku. Warsztaty poprowadzą: Barbara Segal (taniec angielski, taniec barokowy), Marie-Claire Bär Le Corre (taniec francuski, warsztaty dla dzieci), Ana Yepes (taniec hiszpański), Alaknanda Bose (indyjski taniec Kathak) i Leszek Rembowski (dawny taniec polski). Po kilku latach przerwy w tej edycji powrócą warsztaty tańca włoskiego, które poprowadzi mistrzyni w tej dziedzinie Gloria Giordano. Odbędą się także warsztaty aktorskie. Zajęcia poświęcone komedii dell’arte poprowadzą Agnieszka Cianciara-Fröhlich i Jonathan Fröhlich, jedyni w Polsce aktorzy specjalizujący się w tym gatunku teatralnym. Ponadto Krzysztof Antkowiak, tancerz Baletu Dworskiego Cracovia Danza, zdradzi swoim kursantom tajniki sztuki pantomimy. I jak to w zwyczaju części warsztatowej bywa, wieczorami, codziennie w Willi Decjusza odbywać się będą pokazy tańców z różnych stron świata a także spotkania z artystami i wykłady. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza” to jedyne tego typu wydarzenie w Polsce. Odbywający się latem w Krakowie Festiwal jest unikatem na skalę światową, gdyż jako jedyny skupia mistrzów tańca historycznego oraz liczne zespoły specjalizujące się w tańcu dworskim z całego świata. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest Romana Agnel.
|