TURNIEJ RECYTATORSKI IM. ANDRZEJA BURSY
1 – 2 GRUDNIA 2016
.
W TURNIEJU mogą brać udział uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego oraz bez względu na miejsce zamieszkania pełnoletni recytatorzy. Oceny dokonuje się z podziałem na kategorie.
Uczestnicy przygotowują dowolnie wybrany 1 utwór poetycki lub fragment prozy Andrzeja Bursy i drugi tekst wyłącznie poetycki z dorobku autorów pokolenia poety i późniejszych. Czas wykonania nie może przekroczyć 10 minut.
Zgłoszenia do 20 listopada. Szczegółowy regulamin oraz formularz zgłoszeniowy do pobrania
na stronie MDK: http://mdk.krakow.pl/3,Regulamin2016.html
TURNIEJ RECYTATORSKI im. Andrzeja Bursy jest organizowany od 1991 roku, adresowany do gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa małopolskiego. Od 2009 roku, zapraszamy wszystkich dorosłych, bez względu na miejsce zamieszkania. Celem konkursu jest przybliżenie twórczości poety oraz upowszechnianie poszukiwań w dziedzinie interpretacji poezji współczesnej. Tradycją jest, że na Finał Turnieju zapraszani są przyjaciele i rodzina Poety. Oni też, spośród wszystkich nagrodzonych, wybierają najlepiej interpretującego poezję Andrzeja Bursy (niezależnie od werdyktu oficjalnego jury), któremu przyznają nagrodę w postaci rzeźby Ludwiki Szemioth – Bursowej, żony poety, byłej wykładowczyni Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych
Andrzej Bursa żył tylko 25 lat, ale zdążył się zbuntować przeciw konformizmowi i zakłamaniu, zakpić z tradycji literackiej, ożenić się, mieć syna, być reporterem „Dziennika Polskiego” w Krakowie. Zadebiutował na trzy lata prze śmiercią, opublikował w czasopismach 37 wierszy i opowiadanie „Mason”. Jest też autorem symboliczno - groteskowej minipowiesci „Zabicie ciotki”. Teatr Cricot 2 wystawił jego sztuke „Karbunkuł” (współautor Jan Guntner), Piwnica pod Baranami skecz „Rozmówki chłopskie”, a Stanisław Latałło nakręcił na motywach jego prozy film „Pozwólcie nam do woli fruwać nad ogrodami”. Uznawano go za demaskatora, buntownika i prowokatora, posądzano o nihilizm. Był nadwrażliwy, bywał agresywny. Powód jego nagłej śmierci 15 listopada 1957r to wrodzony niedorozwój aorty (choć długo utrzymywały się pogłoski o samobójstwie poety). Rok później ukazał się tom Bursy „Wiersze” wtedy uznano go za kultowego „poetę przeklętego” i dopiero po 12 latach „Utwory wierszem i proza” z cała jego spuścizną.
(GAZETA WYBORCZA, 5 listopada 2002r)
ORGANIZATOR:
Młodzieżowy Dom Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie
os. Tysiąclecia 15
12 648 49 95
www.mdk.krakow.pl
www.facebook.com/mdk_bursa
|