Zapraszamy do dyskusji o roli uniwersytetu w kształtowaniu i pielęgnowaniu wysokich postaw, podtrzymywaniu wartości najwyższych - świętości rozumianej jako zjawisko ponadczasowe i uniwersalne. W spotkaniu wezmą udział bp. Grzegorz Ryś, prof. Krzysztof Stopka, prof. Ożóg oraz prof. Karol Tarnowski.
Uniwersytet Krakowski zgodnie z wolą króla Kazimierza Wielkiego wyrażoną w dokumencie fundacyjnym z 1364 roku miał wydawać nie tylko ludzi uczonych, ale także zdobnych w „cnoty”. Wypracowane w greckiej i rzymskiej cywilizacji antycznej pojęcie „cnoty” (gr. areté, łac. virtus) oznaczało zarówno męstwo i bohaterstwo, jak i szczególne predyspozycje moralne. Chrześcijaństwo znacznie rozwinęło te koncepcje. Do cnót kardynalnych, sformułowanych jeszcze przez Platona (roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie i męstwo), doszły cnoty teologiczne (wiara, nadzieja i miłość). Uniwersytet Krakowski w swych długich dziejach z wielkim powodzeniem realizował testament króla-fundatora. Kształcił, wychowywał, bądź przynajmniej skupiał w swym kręgu, osoby uznane przez Kościół rzymskokatolicki za święte: Jadwiga Andegaweńska, Jan z Kęt, Szymon z Lipnicy, Jan z Dukli, Stanisław Kazimierczyk, ks. Kazimierz Jagiellończyk, Józef Sebastian Pelczar, Józef Bilczewski, Jan Paweł II.
Czy uniwersytet po dziś dzień jest przestrzenią, która skłania do życia w oparciu o wartości? Jak pojmujemy dzisiaj świętość? Czy jest to termin archaiczny zarezerwowany tylko dla wybranych mistyków i męczenników, a może po prostu dokładność i sumienność w realizowaniu swoich akademickich obowiązków? Czy warto być świętym skoro we współczesnym świecie "lepiej" być wygodnym i cynicznym? I jaka w tym wszystkim rola uniwersytetu?
Spotkanie kończy cykl wydarzeń związanych z zakończoną we wrześniu wystawą "O Świętości. Uniwersytet Jagielloński i jego święci wychowankowie" Zapraszamy tym razem do dyskusji o roli uniwersytetu w kształtowaniu i pielęgnowaniu wysokich postaw, podtrzymywaniu wartości najwyższych - świętości rozumianej jako zjawisko ponadczasowe i uniwersalne. W spotkaniu wezmą udział bp. Grzegorz Ryś, prof. Krzysztof Stopka, prof. Krzysztof Ożóg oraz prof. Karol Tarnowski i dr Stanisław Dziedzic.
|