Śpiąca królewna tańcem barokowym opowiedziana
Tym razem Balet Cracovia Danza, słynący z wykonywania tańców dawnych opowie barokowym tańcem historię królewny, którą dosięgła klątwa złej wróżki. A wszystko to do muzyki z epoki, pięknej i podziwianej. Śpiąca królewna jest znana na całym świecie. Jej nieśmiertelność zawdzięczamy autorowi opowiadania, ale także wielu innym twórcom, którzy adaptowali słynną bajkę na potrzeby teatru czy filmu. Opowieść o królewnie, która spała sto lat czekając… stała się kanwą do stworzenia baletu przez wspaniałego kompozytora Piotra Czajkowskiego i doskonałego choreografa Mariusa Petipy.
Cracovia Danza postanowiła Śpiącą królewnę odczytać na nowo, nie poprzez muzykę Czajkowskiego, lecz sięgając do czasów gdy Charles Perrault, autor bajki opublikował swoją Śpiącą królewnę, a więc do czasów baroku.
Tak o spektaklu mówi Dariusz Brojek, choreograf Śpiącej królewny: - W roku swego jubileuszu Balet Dworski Cracovia Danza postanowił sięgnąć po tytuł w oryginale brzmiący „La Belle au Bois Dormant” i stworzyć spektakl dla dzieci. Charles Perrault żył w epoce baroku. Fakt ten skłonił do osadzenia akcji w czasach autora, co wydaje się o tyle oryginalne, że wysublimowana muzyka i francuska technika tańca barokowego w idealny sposób oddają ducha czasów. W spektaklu będzie można usłyszeć wybór utworów Jeana Baptisty Lully i Jeana Pchilipa Rameau, wspaniałych kompozytorów tworzących zarówno muzykę dworską jak i baletową. To właśnie Lully żyjący w czasach Charlesa Perrault wyniósł muzykę i taniec na wyżyny, dając tym samym podwaliny dla baletu klasycznego. Choreografia spektaklu oparta na krokach z traktatów z epoki uzupełniona została o elementy współczesnych technik tańca. Zabieg ten pozwala nie tylko na tak pożądaną przez widzów historyczną poprawność, ale także na swobodną wypowiedź artystyczną. Nie zabraknie scen, w których królować będzie dostojny menuet i niepokojący kontredans, by zaraz potem zaskoczyć nas fantazyjnym tańcem z parasolkami czy przejażdżką karocą. Będzie, i dworsko, i baletowo, a wszystko we wspaniałych kostiumach Bożeny Pędziwiatr. Artystka inspirując się pełną elegancji i wytworności epoką baroku nie zapomniała o świecie baśniowości i dziecięcej wyobraźni. Wszystko uzupełnia prosta scenografia dająca przestrzeń dla tancerzy, w której kostiumy grające feerią barw same w sobie stanowić będą dekoracje.
Balet Dworski od wielu lat skupia tancerzy zawodowych, dla których taniec barokowy jest uzupełnieniem klasycznego wykształcenia, tym samym gwarantując wysoki poziom artystyczny. Spektakl dedykowany jest przede wszystkim dzieciom, ale uniwersalne wartości wyrażone w subtelny, wyrafinowany i dojrzały sposób pozwolą rozkoszować się każdemu, kto zdecyduje się na tą barokową podróż w czasie.
Scenariusz: Dariusz Brojek, Krzysztof Antkowiak
Inscenizacja i choreografia: Dariusz Brojek
Asystent choreografa: Krzysztof Antkowiak
Kostiumy: Bożena Pędziwiatr
Występują: Romana Agnel, Marta Baranowska, Nikoleta Giankaki, Anna Karabela, Małgorzata Nabrzeska, Alicja Petrus, Krzysztof Antkowiak, Dariusz Brojek, Jan Fečko, Łukasz Szkiłądź, Filip Świeczkowski.
Pokazy przedpremierowe: Filharmonia Krakowska, 4, 5 grudnia, godz.10 i 12
Premiera teatralna: Krakowski Teatr Variete: 25 stycznia, godz. 19
Balet Dworski Cracovia Danza, założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Balet od 2006 roku jest miejską instytucją kultury. Jego repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Zespół słynie z niezwykłych spektakli pełnych doskonałych choreografii komponowanych w różnych stylach i technikach, pracowicie wykonanych kostiumów, a także z doskonałej muzyki. Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach występując m.in. w: Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Operze Margrabiów w Bayreuth, a także w polskich filharmoniach. Występuje również poza Polską, przyczyniając się do promocji kraju i Krakowa. Zespół odwiedził ok. 30 krajów, w tym m.in. Maroko, Francję, Rosję, Niemcy, Chiny, Japonię, USA czy ostatnio Koreę.
|