Spektakl inspirowany tekstem Paula Claudela "Joanna d'Arc na stosie" i filmem Carla Theodora Dreyera "Pasja Joanny d'Arc", rozbity tekstem Błażeja Tokarskiego "Maria Egipcjanka"
Joanna, dziewica męczennica - Joanna Dryś
Maria Egipcjanka, ladacznica - Marta Łokietek
Boska Matka, święta Tiamat - Karina Shorets/Sylwia Prokop
Jeffrey Dahmer, kapłan - Borys Krzysztyński
inscenizacja: Błażej Tokarski
<<(…) gdy język i symbolika ofiary w konkretnym kontekście kulturowym podlegają różnorodnym interpretacjom, to w miejscu odprawienia obrzędu pozostają rzeczywiste kości, poświadczając, że dokonał się tam rzeczywisty ubój. Religia jest realistyczna na śmierć i życie – co sytuuje ją niewątpliwie w bliskości z naturą.>>
Walter Burkert, Stwarzanie świętości
W spektaklu Teatru74 joanna.głosy ziemi widzimy Joannę d'Arc w momencie jej najcięższej próby- śmierci na stosie. Historia politycznego procesu staję się tu pretekstem do rozważań o idei ofiary przebłagalnej, a sama Joanna staje się dziewicą, której poświęcenie ma uratować chylący się ku upadkowi świat. Bohaterstwo młodej, autentycznie religijnej dziewczyny zostaje przeciwstawione zdeprawowanej i uwikłanej w politykę władzy kościelnej. Twórcy spektaklu skupiają się zarówno na duchowym i cielesnym wymiarze ofiary dziewczyny. Przedstawiają ambiwalencję rytuału, ukazując zarówno jego okrucieństwo, jak i niewytłumaczalną, inspirującą moc. Gdy myślimy o społeczności, która wybiera kozła ofiarnego i składa go w ofierze bogom, trudno nam myśleć o tym inaczej niż o perwersji, jednak heroizm nastolatki, która mimo wątpliwości i wewnętrznych rozterek oddaje życie za to w co wierzy, budzi szacunek i podziw. Być może dlatego Joanna tak bardzo fascynuje i nie pozwala uznać siebie za bohaterkę dawno skończonego dramatu.
Wstęp wolny.
Rezerwacji miejsc można dokonywać za pośrednictwem adresu mailowego teatr74@gmail.com
Po spektaklu można wesprzeć nas dobrowolnym datkiem wrzuconym do puszki. Przyczynicie się tym samym, Waszą "cegiełką", do rozwoju naszego Teatru.
Zachęcamy i dziękujemy!
|