Dyptyk: Atlantyda/Święty Byk
scenariusz i reżyseria: Błażej Tokarski
kostiumy: Błażej Tokarski i Monika Laskowska
występują:
Anna Błażewicz
Borys Krzysztyński
Dominika Sułtan
Marta Łokietek
Sylwia Prokop
Karina Shorets
Joanna Dryś
„Wszystko się rozpada,
czy to ja się rozpadam?”
Dwie sztuki Błażeja Tokarskiego w autorskiej inscenizacji podejmują temat przemijania i rozpadu – zarówno w perspektywie indywidualnej i kosmicznej. „Atlantyda” i „Święty Byk” przeglądają się w sobie i wzajemnie dopełniają; śmierć człowieka i koniec świata wchodzą w nich w niejasną, aczkolwiek niemożliwą do niezauważenia relację.
W mrocznej przestrzeni mieszkania, małżeństwo zmaga się z chorobą i ciągłym niepokojem związanym z przeczuciem rychłego wypełnienia się złowrogiej konieczności. Ligeja i Allan próbują znaleźć odpowiedzi na pytania, jaką rolę odgrywają w teraźniejszości grzechy przodków i czy jednostka ma tak naprawdę wpływ na swoje życie. Może w świecie, w którym zanikają miłosne więzi i zrozumienie drugiej osoby nie jest możliwe, można czekać tylko na śmierć? Czy prosta dziewczyna wkraczająca w życie małżonków, jest w stanie pomóc im w wypełnieniu przeznaczenia?
Niedoszła gwiazda opery śni o tym, że jej głos zostanie usłyszany. Zamyka się w niegdyś luksusowym, dziś zaniedbanym mieszkaniu swojego dużo starszego od siebie małżona i odizolowuje od świata. Jej jedynymi towarzyszkami będą jej rozwiązła przyjaciółka i szukająca pracy gosposi imigrantka. Kobiety uświadamiają sobie, że nie wiedzą kim są. Nie mogąc określić własnej tożsamości zanurzają się w świecie mitu. Ich towarzyskie spotkanie mimowolnie zamieni się w przerażającą, daimoniczną liturgię, której sens nie może być zrozumiany, a jedynie przeczuty. Bohaterki szukając ucieczki od niemożliwej do zaakceptowania teraźniejszości, odkrywają przyszłość, która jest tak naprawdę przeszłością. Powrót do utraconych przez ludzi zdolności epifanijnych nie przynosi jednak odkupienia i szczęścia. Bóstwo, gdy już się objawi w całej swojej mocy, może przynieść tylko zniszczenie.
Świat „Atlantydy” i „Świętego Byka” jest miejscem, w którym ludzie muszą zmagać się nie tylko z okrucieństwem losu, ale także ze sobą nawzajem. W obliczu nerwowego przeczucia katastrofy, nie sposób odnaleźć wspólnego języka. Jedynym środkiem, którym można coś ugrać jest podporządkowanie się bezlitosnemu przeznaczeniu. Losy bohaterów to desperacka próba zachowania godności w obliczu sytuacji, w którą zostali postawieni na długo przed swoim zaistnieniem.Tragizm ludzkiej egzystencji nie jest możliwy do ujęcia w słowach; swój wyraz może znaleźć jedynie w działaniu – straszliwym i niezrozumiałym samoofiarowaniu.
Czy rozpacz nieudanej śpiewaczki może być powodem Apokalipsy?
Czy wola życia chorej kobiety może pokonać konieczność śmierci?
Zdarzenia, które zdają się być tylko małymi, indywidualnymi wstrząsami „nieważnych ludzi”, są tak naprawdę elementem powolnego, acz nieuchronnego rozpadu świata.
Wstęp wolny
Rezerwacja miejsc: teatr74@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona.
Po spektaklu można wesprzeć nas dobrowolnym datkiem wrzuconym do puszki. Przyczynicie się tym samym, Waszą "cegiełką", do rozwoju naszego Teatru.
Zachęcamy i dziękujemy!
Uwaga:
Przedstawienie tylko dla widzów dorosłych.
W czasie przedstawienia używany jest efekt lamp stroboskopowych.
|