Zbrodnie miłości
Spektakl inspirowany twórczością Markiza de Sade, w szczególności opowiadaniem „Florville i Courval, czyli fatalizm” z tomu „Zbrodnie miłości”.
W scenariuszu cytowany jest utwór „Pies” Moniki Laskowskiej, fragment„Boskiej Komedii” Dantego, wiersz „Muzy pięknowłose” Safony, oraz utwory muzyczne: „Śmierć i dziewczyna” Schuberta, „Śpiąca królewna” Czajkowskiego i „Nessun Dorma” Puccini'ego.
scenariusz, adaptacja i apokryfy: Błażej Tokarski
współpraca dramaturgiczna: Anna Błażewicz
współpraca reżyserska: Dominika Sułtan
reżyseria i inscenizacja: Błażej Tokarski
Występują:
Florville – Wiktoria Piechowicz
Verquin – Anna Błażewicz
Lerince – Magdalena Żurawska
Klara – Aleksandra Bachórz
Desbarres – Małgorzata Niemiec
Senneval – Jakub Romanowski
Saint-Ange – Tomasz Gąsior
Courval – Michał Masłoń
Pani de Verquin ma problemy. Atrakcyjna, wyzwolona wdowa najlepsze lata ma już za sobą – pozbawiona rodzinnego majątku przez brata, szybko roztrwoniła odziedziczone po mężu pieniądze. Teraz jest zależna od swojego wpływowego protektora – Pułkownika. To z jego nakazu, w jej arystokratycznym salonie urządzane są spotkania młodych żołnieży i zagubionych panienek z dobrego domu. Tu spotkają się młodzi kochankowie – Florville i Senneval. Czy w miejscu takim jak to może narodzić się miłość zdolna pokonać wszelkie przeciwności?
Artyści Teatru74 biorą na warsztat utwór „Florville i Courval, czyli fatalizm” z tomu „Zbrodnie miłości” - mało znane opowiadanie skandalizującego Markiza de Sade, znacząco różniące się od jego najbardziej znanych dzieł obfitujących w pornograficzne sceny przemocy. Niewielkich rozmiarów nowelka – będąca w istocie zjadliwą satyrą na oświeceniową literaturę z Bildungsroman na czele – jest dla Błażeja Tokarskiego i jego aktorów punktem wyjścia do pogłębionej refleksji na temat miłości – miłości, która może być prawdziwa tylko wtedy, gdy ma znamiona zbrodni.
Przerwa: 15min
WSTĘP WOLNY
rezerwacje@teatr74.pl
SPEKTAKL TYLKO DLA WIDZÓW DOROSŁYCH
Po spektaklu można wesprzeć nas dobrowolnym datkiem wrzuconym do puszki. Przyczynicie się tym samym, Waszą "cegiełką", do rozwoju naszego Teatru.
Zachęcamy i dziękujemy!
|