Jeszcze tylko do 16 listopada można zgłaszać się do II edycji programu grantowego IKEA „Zabawa to poważna sprawa”. Konkurs skierowany jest do organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów, które na co dzień wspierają dzieci i młodzież. W tym roku kluczowe jest zaangażowanie organizacji w edukację ekologiczną, w szczególności wokół tematyki zmian klimatu.
Zabawa to podstawowa potrzeba każdego dziecka, niezbędna do właściwego rozwoju emocjonalnego i społecznego, co potwierdzają przepisy Konwencji ONZ o Prawach Dziecka. Umożliwianie dzieciom warunków do zabawy jest ważnym elementem programów pomocowych międzynarodowej organizacji IKEA Foundation. Misją fundacji jest pomoc dzieciom i rodzinom w społecznościach dotkniętych biedą, klęskami żywiołowymi czy konfliktami zbrojnymi, poprzez granty i współpracę z organizacjami partnerskimi (w 2017 roku 74 partnerów otrzymało 144 miliony euro w postaci grantów).
W tym roku, po raz drugi, wszystkie sklepy IKEA na całym świecie zapraszają swoich klientów do udziału w kampanii „Zabawa to poważna sprawa”. W Polsce jej elementem jest konkurs grantowy dla organizacji pozarządowych.
Zasady konkursu „Zabawa to poważna sprawa”
Do konkursu grantowego IKEA zaprasza organizacje pozarządowe, stowarzyszenia oraz inne instytucje wspierające rozwój dzieci i młodzieży. By wziąć w nim udział, należy przesłać wypełniony formularz zgłoszeniowy zawierający plan programu edukacyjno-wychowawczego oraz projekt remontu siedziby placówki. Głównym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Nowością w tej edycji jest nakierowanie na konkretną tematykę zgłaszanych programów edukacyjnych, która powinna dotyczyć ochrony środowiska i zmian klimatu.
- Przeciwdziałanie zmianom klimatu to nie tylko priorytet działań dla IKEA określony w naszej strategii „People and Planet Positive”. To ważne wyzwanie dla nas wszystkich. Edukacja w tym obszarze jest kluczowa, szczególnie, gdy skutki zmian klimatu na całym świecie dotykają najboleśniej właśnie najuboższych. Faktem jest ubóstwo energetyczne w Polsce oraz brak powszechnego dostępu do skutecznych rozwiązań ekologicznych wśród potrzebujących – w tym do codziennej, praktycznej i pozytywnej edukacji – mówi Katarzyna Dulko-Gaszyna.
Komisja grantowa z nadesłanych zgłoszeń wyłoni maksymalnie 5 laureatów, którzy zgłosili najlepsze projekty konkursowe. Zgłoszenia można przesyłać w terminie od 4 do 16 listopada 2018 roku. Tak jak w ubiegłym roku sumaryczna wartość grantów dla laureatów będzie zależała od całkowitego dochodu uzyskanego ze sprzedaży tegorocznej kolekcji SAGOSKATT – pluszaków zaprojektowanych w konkursie rysunkowym IKEA przez dzieci z całego świata, w tym przez 8-letnią Natalię z Polski.
|