Słowo solidarność automatycznie przywołuje pamięć o ruchu społecznym, którego działanie zaowocowało powstaniem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Przyczynił się on do zniesienia w Polsce komunistycznego reżimu i zapoczątkował tzw. „jesień ludów” w środkowej Europie. To fenomen spontanicznej budowy 10 milionowej wspólnoty opartej na partnerstwie, której pragnieniem była wolność.
Projekt „Solidarność teraz” jest próbą przybliżenia młodemu pokoleniu tych historycznych wydarzeń. Poprzez zaangażowanie uczniów szkół podstawowych i średnich do czynnego uczestnictwa w tworzeniu wielowątkowej opowieści, historyczny czas Solidarności, jego etos oraz historia działań szeregowych członków ruchu społecznego, zostają przywrócone zbiorowej pamięci najmłodszych.
Projekt oparty jest na idei międzypokoleniowego porozumienia – dzieci z dziadkami lub osobami z kręgu osób najbliższych, rodziny i znajomych. Rozmowa dzieci ze starszym pokoleniem ma stać się osnową wielowątkowej opowieści o historii.
Istotnym kontekstem jest również współczesność – solidarność w czasie pandemii. Czy w jej obliczu solidarność jako empatyczna postawa jednostek, skutkująca konkretnym działaniem, nie okazuje się kluczowym paradygmatem społecznej koegzystencji?
Realizowany przez Perform wraz z Apteka Janicki Gallery projekt „Solidarność. Teraz” wpisuje się w kontekst 40 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”. Odwołuje się on do samej istoty solidarności, łącząc wspomnienia z przed 40 lat – z okresu Solidarności i stanu wojennego, z przejawami solidarności teraz, w obliczu globalnej opresji wywołanej koronawirusem.
W oparciu o zgromadzone materiały powstanie wirtualne archiwum Solidarności z lat 80-siątych. Szkieletem wortalu jest zbiór 60 obiektów, nawiązujących do życia w peerelowskiej rzeczywistości, które stanowią kanwę poszczególnych opowieści. Zamierzeniem projektu jest budowanie narracji analogicznie do samej Solidarności, a więc w sposób spontaniczny i oddolny.
Opowieścią dotyczącą współczesności jest akcja „Isolation Confrontation” i #Dziękujemy zainicjowana przez Apteka Janicki Gallery w kwietniu br., która zbiera świadectwa ludzkiej solidarności teraz – w obliczu pandemii. W efekcie sumą obu przedsięwzięć będzie panorama zjawiska solidarności zarówno w ujęciu historycznym, jak i aktualnym.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci.
|