Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki zaprasza na krakowską premierę płyty „Brooklyn Eye”, uznanego pianisty, lirnika, kompozytora i producenta muzycznego jakim jest Joachim Mencel. Koncert będzie okazją do wysłuchania tego niezwykłego projektu w kameralnej, intymnej atmosferze. Bilety w cenie 100 zł do nabycia na ekobilet.pl.
Koncert zainauguruje działalność RadioJAZZ.FM Kraków, które powstało dzięki współpracy Fundacji Popularyzacji Muzyki Jazzowej EuroJAZZ i RadioJAZZ.FM w Warszawie oraz Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki".
Krakowską redakcję tworzą: Mery Zimny, Maciej Trifonidis, Grzegorz Telega, Jakub Gucik, Bogdan Chmura i Wojciech Prażuch.
Płyta „Brooklyn Eye” jest realizacją marzenia artysty o nagraniu płyty inspirowanej Ameryką – i to nie gdzie indziej jak w samym Nowym Jorku oraz wspólnie z amerykańskimi muzykami. Podczas koncertu w Dworku Joachim Mencel wraz z zespołem wykona utwory zrealizowane w kwietniu 2019 i wydane przez amerykańskie wydawnictwo Origin Records. Wszystkie nawiązują do jego przeżyć związanych z amerykańską muzyką i kulturą, inspirowane są również podróżami muzyka po USA i wszelkimi impresjami oraz inspiracjami związanymi z amerykańskim sposobem życia. Utwory wykonywane będą głównie na fortepianie, ale nie zabraknie też jazzowego precedensu w postaci kompozycji na lirze korbowej.
Dzień wcześniej, 24 października, płyta będzie miała swoją premierę na festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie.
Joachim Mencel Brooklyn Eye w kwartecie:
Joachim Mencel - fortepian, lira korbowa
Rafał Sarnecki - gitara
Michał Barański - kontrabas
Łukasz Żyta - perkusja
O artyście:
Joachim Mencel, uznany polski pianista, kompozytor, główny propagator nowoczesnego jazzu wykonywanego na lirze korbowej (vielle à roue) ma niezwykle bogaty dorobek. Komponował m.in. muzykę filmową, dla orkiestr i baletu, koncertował ze swoimi projektami jazzowymi i występował z legendarnymi muzykami, takimi jak Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, Eddie Henderson, Charlie Mariano i wielu innych. Choć ma już za sobą doświadczenie występów w Ameryce, m.in. będąc uczestnikiem Monk Piano Competition w 1989 roku, „Brooklyn Eye” jest realizacją jego marzenia wykutego w młodości za żelazną kurtyną. Tworzenie kompozycji opartych na kulturze, postaciach muzyków, harmoniach i emocjach Ameryki, a następnie nagrywanie ich w Nowym Jorku z kilkoma wybitnymi improwizatorami, których muzyka inspirowała go od lat (są to gitarzysta Steve Cardenas, basista Scott Colley i perkusista Rudy Royston) doprowadziło do kreacji „Brooklyn Eye” jako - jak to określa Mencel - „symbolicznego, idyllicznego miejsca, w którym spełniają się marzenia”. Sesji, rejestrowanej dzień po spaleniu katedry Notre Dame w Paryżu, towarzyszyła namacalna melancholia, nadając kolejny wymiar temu kluczowemu doświadczeniu w życiu muzycznym Mencla.
Joachim Mencel o projekcie:
Płyta „Brooklyn Eye” jest realizacją marzenia, aby nagrać płytę inspirowaną Ameryką i aby zrobić to w Nowym Jorku, wspólnie z muzykami amerykańskimi. Repertuar płyty składa się wyłącznie z moich kompozycji. Wszystkie nawiązują do przeżyć związanych z amerykańską muzyką i kulturą, inspirowane są również moimi podróżami po USA i wszelkimi impresjami oraz inspiracjami związanymi z amerykańskim sposobem życia. Część utworów powstała dawno temu i grałem je w zupełnie innych opracowaniach, a niektóre napisałem specjalnie na tą sesję i wykonałem je po raz pierwszy w studio. Niektóre utwory wykonuję na fortepianie, a inne na lirze korbowej. Lira w jazzie to precedens. W Polsce ten instrument po wielu latach zapomnienia wraca do łask przeważnie w wykonawstwie muzyki dawnej czy ludowej. Ja natomiast staram się znaleźć dla niego zupełnie nowe zastosowania. Próbuję znaleźć jego jazzowy głos i brzmienie. Największą inspiracją w tych poszukiwaniach jest dla mnie muzyka wspaniałego krakowskiego kompozytora i skrzypka Zbigniewa Seiferta. Sam zresztą kiedyś grałem na skrzypcach i po latach zacząłem tęsknić do możliwości modulowania dźwięku w trakcie jego trwania oraz do grania w stroju nietemperowanym. Takie możliwości daje mi lira. Na płycie gram na niej zarówno tematy utworów jak i improwizacje, a także akompaniamenty. Wyjątkowym momentem płyty jest utwór „Photosynthesis” zagrany tylko w duecie liry z gitarą. W połączeniu tych dwóch instrumentów udało się uzyskać niespotykane, bardzo oryginalne brzmienie. Skład mojego zespołu to również zestaw marzeń, to wspaniali muzycy. Słucham i podziwiam ich muzykę, i zespoły, w których grają od wielu lat.
W pierwszym dniu naszej sesji nagraniowej Rudy Royston zawiadomił nas o pożarze w katedrze Notre Dame w Paryżu. Z jednej strony musieliśmy utrzymać potrzebną koncentrację by grać jak najlepiej, ale pomiędzy utworami oglądaliśmy zdjęcia z Paryża i wszyscy byliśmy bardzo przejęci rozgrywającym się tam dramatem. To doświadczenie przemijania z pewnością miało wpływ na muzykę, którą zarejestrowaliśmy.
UWAGA!!!
- Ilość miejsc jest ograniczona. Organizatorzy proszą o przybycie 20 min przed wydarzeniem w celu wypełnienia oświadczeń dot. COVID-19.
- Na terenie obiektów Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki" obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa oraz utrzymanie odpowiedniego dystansu.
Szczegółowe wytyczne umieszczone są przy wejściu do budynków.
|