Odczyt w wykonaniu dr hab. Marcina Rzepki, prof. UJ z Instytutu Religioznawstwa UJ, wygłoszony za pośrednictwem platformy ClickMeeting, w ramach cyklu „Religioznawczy Podróżnik”. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.
Fenomen Islamskiej Republiki Iranu zasadza się na łączeniu tego, co tradycyjne z nowoczesnością, na aktualizowaniu „rewolucyjności" w zmieniających się warunkach społeczno-kulturowych i politycznych, na swoistym reprodukowaniu wartości rewolucyjnych w czasie kolejnych rocznic rewolucji, świąt, uroczystości, upamiętnień. W istocie „rewolucyjny performance" w Iranie jest tyleż działaniem politycznym, co religijnym, odtwarzanym i interioryzowanym cyklicznie, przestrzennie, symbolicznie.
Rozważania poświęcone rewolucji i religii w Iranie, czy też religijnej rewolucyjności albo rewolucyjnej religii prowadzący proponuje rozpocząć od wizyty w muzeum Świętej Obrony w Teheranie, przestrzeni performatywnej, włączającej i wykluczającej, syntezującej i ukonkretniającej.
Prowadzenie: dr hab. Marcin Rzepka – prof. UJ z Instytutu Religioznawstwa UJ, slawista i orientalista. Doktoryzował się w 2008 roku na podstawie pracy „Językowe i kulturowe aspekty przekładu Biblii na języki irańskie”. Habilitację uzyskał w 2019 roku (rozprawa „Apostołowie nowoczesności. Protestantyzm w Iranie w okresie autorytarnej modernizacji”). W swoich badaniach koncentruje się głównie na problematyce mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie ze szczególnym uwzględnieniem Iranu, historii protestantyzmu i relacji chrześcijańsko-muzułmańskich.
Wydarzenie odbędzie się za pośrednictwem platformy ClickMeeting.
Planowana jest też transmisja na Facebooku: KLIKNIJ TUTAJ.
Zapisy przez formularz zgłoszeniowy na www.nhlab.okn.edu.pl.
- wstęp wolny
- limit miejsc: 50 os.
Religioznawczy podróżnik – cykl comiesięcznych wykładów poświęcony różnorodności form religii. Wielu twierdzi, że to właśnie religia otwiera wrota do zrozumienia kultur, gdyż jest wpisana w lokalne praktyki kulturowe i systemy myślenia. „Religioznawczy Podróżnik” ilustruje tę tezę, ale też zadaje pytanie o samą naturę religii, o jej uniwersalny charakter. Podczas spotkań uczestnicy zastanawiają się kiedy i jak można mówić o „religii” oraz poznają jej różnorodność w odległych od siebie częściach świata. Cykl realizowany jest w partnerstwie z Instytutem Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 47, 21, 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
|