Zamykana i ograniczana kolejnymi obostrzeniami, kultura w końcu WYBUCHA! Na okres świąteczny i początek wiosny mamy dla Was kulturalne nowości! Pełny program na dole.
Kompozytor, improwizator i multiinstrumentalista. Charakteryzują go niezwykłe poszukiwania i łączenie nie tylko muzyki z różnych stron świata, ale kultur, religii i przekonań Grając, bada muzykę, sięga po średniowiecznie techniki, czy zaskakującą tematykę śmierci i obrzędów pogrzebowych.
Gościem Renaty Głowackiej w kolejnym odcinku „Świata na głowie” będzie Paweł Szamburski. Na rozmowę zapraszamy w niedzielę, 4 kwietnia o godz. 18.00.
Po wywiadzie (g. 19.30) swoją premierę będzie miał koncert artysty.
Paweł Szamburski to działacz warszawskiej sceny improwizowanej, a z pasji i zamiłowania – jak sam mówi – także animator kultury. Tworzy muzykę dla filmu, kina niemego, teatru, tańca współczesnego. Najczęściej wykorzystuje klarnet, głos oraz elektronikę. Dzięki efektom zapętleń i delikatnych przetworzeń artysta jest w stanie komponować na żywo bogate, polifoniczne struktury dźwiękowe.
Jako klarnecista Szamburski współtworzył kilka ważnych zespołów sceny improwizowanej, w tym, powołany przez Mikołaja Trzaskę kwartet klarnetowy Ircha, w którego skład wchodzą: Mikołaj Trzaska / Michał Górczyński / Paweł Szamburski/ Wacław Zimpel.
Jednym z ważniejszych projektów Szamburskiego jest duet Sza/Za, tworzony ze skrzypkiem Patrykiem Zakrockim. Muzycy od lat prowadzą wspólne poszukiwania u styku muzyki i obrazu, tworząc oprawy do filmów, spektakli teatralnych i tanecznych. Duet odbył m.in. trasę po USA, grając muzykę do wczesnych etiud filmowych Romana Polańskiego – „SzaZa plays Polański”.
W 2014 roku ukazała się jego pierwsza autorska płyta - "Ceratitis Capitata". Co oznacza nazwa debiutanckiego albumu? Po polsku to muszka owocowa, pochodząca z krajów śródziemnomorskich. Owad wleciał do kościoła w Błoniach, niedaleko Tarnowa, gdzie klarnecista nagrywał swoją płytę. Nieustannie podlatywał do mikrofonu, skutecznie sabotując nagranie. Więcej o tej historii (i wielu innych) będzie można usłyszeć w trakcie wywiadu.
|