Wstęp wolny. Zapisy przez formularz na stronie www.okn.edu.pl.
Wydarzenie z udziałem publiczności, tłumaczone na PJM i transmitowane na www.facebook.com/oknorwid.
Cyprian Kamil Norwid to dziewiętnastowieczny artysta doby romantyzmu, obdarzony wieloma talentami. Geniusz pióra, poeta i malarz, rysownik i rzeźbiarz, tłumacz i publicysta, filozof, badacz kultur i cywilizacji. Wielki erudyta, obywatel świata, a zarazem skromny człowiek. Dziś ten artysta jawi się jako ponadczasowy i nowoczesny Sztukmistrz. Jego wpływ na polską literaturę i kulturę był wyjątkowy. Swoimi poglądami zwracał uwagę na sztukę i miejsce poety w społeczeństwie. Mocno zasłużony na polu poezji, zwłaszcza jej wymiaru intelektualnego i formalnego. Początkowo niezrozumiały i odrzucany, został odkryty w okresie Młodej Polski, by stopniowo znajdywać sobie należne miejsce w literaturze.
Ocalając od zapomnienia twórczość artysty, zapraszamy na spotkanie z poezją Cypriana Kamila Norwida w interpretacji znakomitego aktora Edwarda Linde-Lubaszenki. Utwory poety, z akompaniamentem muzycznym Jana Oberbeka, wybrzmią w scenerii Opactwa oo. Cystersów w Mogile, które to Norwid prawdopodobnie odwiedził w 1842 roku.
Norwid Festiwal 2021 – krakowska odsłona obchodów Roku C. K. Norwida z okazji 200-lecia jego urodzin pod hasłem „Dopokąd idę!...”. Projekt popularyzuje postać i twórczość Norwida – jednego z najważniejszych autorów w literaturze polskiej. Jego dzieła stereotypowo postrzegane są jako trudne w odbiorze. Dzięki innowacyjnym i atrakcyjnym działaniom edukacyjnym odwołującym się do kultury współczesnej oraz angażującym różnorodnych odbiorców, przedsięwzięcie umożliwia nowe spojrzenie na kanon polskiej literatury, rozbudza zainteresowanie nim oraz wzmacnia tożsamość uczestników, podnosząc ich kompetencje czytelnicze. W programie przewidziano rezydencje artystyczne, przyznanie Nagrody Norwidowskiej dla twórców łączących działalność literacką z innymi dziedzinami sztuki, a także panele dyskusyjne, recytację, koncert, warsztaty kreatywnego pisania, spacer, grę terenową. Rezultaty podsumuje wydanie katalogu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Partnerzy: MKDNiS, Dzielnica XVIII Nowa Huta, Opactwo Cystersów w Mogile.
Szczegółowe informacje:
Nowohuckie Laboratorium Dziedzictwa
Ośrodek Kultury Norwida
os. Górali 5, 31-959 Kraków
tel. +48 12 644 27 65 w. 20, nhlab@okn.edu.pl
www.nhlab.okn.edu.pl
www.facebook.com/NHlabOKN
|