W poniedziałek, 19 lipca, wraz z rozpoczęciem pierwszych warsztatów artystycznych, zainaugurowana została 9. Międzynarodowa Letnia Akademia Sztuki w Willi Decjusza. Akademia jest cyklicznym projektem Stowarzyszenia Willa Decjusza, na który składają się warsztaty z różnych dziedzin sztuki i towarzyszące im, otwarte dla publiczności, prezentacje. Tegoroczna edycja programu realizowana będzie do 30 lipca i obejmować będzie dwie powiązane ze sobą propozycje w zakresie edukacji artystycznej: warsztaty land art oraz warsztaty tańców dworskich.
Wernisaż wystawy land art: Ogród Królowej Bony
Pierwszą propozycją w ramach Akademii są warsztaty land art prowadzone dla dziesięcioosobowej grupy uczestników przez Andrzeja Renesa, artystę rzeźbiarza, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli.
Land art, czyli sztuka ogrodów, a właściwie szerzej – sztuka ziemi czy sztuka krajobrazu - jest rodzajem działalności twórczej, której obszarem i kontekstem działania artystycznego jest przestrzeń ziemi, pejzaż środowiska naturalnego.
Motywem przewodnim warsztatów jest ogród renesansowy - „Ogród Królowej Bony”. Temat nie tylko nawiązuje do renesansowego rodowodu i wystroju Willi Decjusza, ale odnosi się także do późniejszych warsztatów tańców dworskich. Wielkogabarytowe kompozycje powstałe w efekcie pięciu dni warsztatów stanowić będą scenografię do warsztatów tańców historycznych i pokazów tańca w wykonaniu zespołów młodzieżowych zaproszonych na 11. Międzynarodowy Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza.
Wernisaż wystawy prac powstałych w czasie warsztatów będzie mieć miejsce w Willi Decjusza, w piątek, 23 lipca, o godz. 18.00. Wystawę będzie można oglądać do 29 lipca, w godzinach 10.00 – 19.00, tj. do zakończenia tegorocznej edycji Międzynarodowej Akademii Sztuki. Wstęp wolny.
Inauguracja warsztatów i 11. Festiwalu Tańców Dworskich Cracovia Danza: Mistrzowie tańca
Już po raz jedenasty w Ogrodzie Gotyckim Willi Decjusza zainaugurowany zostanie Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza oraz towarzyszące mu warsztaty. Jak wskazuje tytuł – „Mistrzowie tańca” – tegoroczna edycja festiwalu będzie hołdem dla mistrzów, którzy od początku istnienia festiwalu byli inspiracją dla powstających i prezentowanych przez lata przedstawień, stworzonych na podstawie zachowanych traktatów.
W sobotę, 24 lipca, 11. Festiwal Tańców Dworskich otworzy spektakl poetycko-taneczny „Taniec z figurami”. Partie taneczne w wykonaniu tancerzy Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” przeplatane będą wierszami Izabelli Klebańskiej z tomiku „Jak tańczono przed wiekami, czyli taniec z figurami”, w autorskiej interpretacji poetki.
Dzień później, o godz. 19.00, otwarta zostanie wystawa „Mistrzowie tańca wczoraj i dziś”, której wernisaż poprzedzi cykl krótkich wykładów poświęconych wybitnym tancerzom i choreografom. Wystawa będzie prezentowana w Willi do 29 lipca br., w godzinach 10.00 – 19.00. Wstęp wolny.
Pokazy tańców dworskich i finał warsztatów
Od 25 do 30 lipca w ramach Letniej Akademii Sztuki w Willi Decjusza odbywać się będą warsztaty taneczne prowadzone przez wybitnych specjalistów: Barbarę Segal (tańce angielskie), Marie Claire Le Corre (tańce francuskie - renesans), Leszka Rembowskiego (tańce polskie) i Alaknandę Das Gupta (indyjski taniec dworski Kathak). Nowością w stosunku do poprzednich edycji będą warsztaty pantomimy, które poprowadzi Krzysztof Antkowiak (mim, tancerz Baletu „Cracovia Danza”), a także warsztaty makijażu scenicznego prowadzone przez specjalistkę w tej dziedzinie, Magdalenę Wcisło.
Tradycyjnie, warsztatom towarzyszyć będą wieczorne występy uczestniczących w festiwalu zespołów młodzieżowych. Ich prezentacje będą mieć miejsce od 25 do 29 lipca o godz. 19.00, na scenie w Ogrodzie Gotyckim Willi Decjusza. Całość natomiast zakończy w piątek, 30 lipca, w godz. 14.00 – 16.00, pokaz tańców różnych epok i gatunków historycznych w wykonaniu zespołu „Decius Danza”, złożonego z tancerzy uczestniczących w tegorocznych warsztatach, pt. „Mistrzowie i uczniowie”.
Organizatorzy:
Stowarzyszenie Willa Decjusza, Fundacja Ardente Sole, Balet Dworski Cracovia Danza
Koordynacja projektu:
Katarzyna Kopeć: katko@villa.org.pl
Fundator:
Projekt zrealizowano z udziałem środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Partnerzy medialni:
„Dziennik Polski”, Miesięcznik Społeczno-Kulturalny „Kraków”, Agencja Fotograficzno-Prasowa „Wszyscy Patrzą”, „Edukacyjny Kraków”, TVP Kraków, Współpraca redakcyjna RMF Classic.
|