Do końca października pod Wawelem gości Puszcza Białowieska. Przed Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (CORT), ul. Powiśle 11, można oglądać plenerową wystawę „ARBORES VITAE – Ostatnia taka puszcza” zorganizowaną przez Fundację Europejskie Centrum Ziemi.
To 100 wielkoformatowych zdjęć Puszczy Białowieskiej autorstwa Jana Walencika, cenionego na świecie polskiego dokumentalisty i fotografa przyrody. Ekspozycja ma na celu zwrócenie uwagi na wyjątkowość Puszczy Białowieskiej, ostatniego na świecie pierwotnego lasu nizinnego strefy umiarkowanej.
Ekspozycja jest hołdem dla wyjątkowego piękna Puszczy, a zarazem apelem o jej ratowanie. Oświetlona wieczorem u stóp Wawelu wystawa wygląda magicznie! Odbywa się dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2012 r. Jej jesienna odsłona ma charakter plenerowy, a zimowa zostanie zaaranżowana w Galerii Krakowskiej i potrwa od 14 listopada 2011 r. do 31 stycznia 2012. Edycja krakowska odbywa się po patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska - Głównego Konserwatora Przyrody, Marszałka Województwa Małopolskiego, Prezydenta Miasta Krakowa oraz Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
ARBORES VITAE (Drzewa życia) to oprócz wrażeń wizualnych i estetycznych także szeroko zakrojony program edukacyjny. Fotografie uzupełniają plansze informacyjne o Puszczy i innych lasach pierwotnych, a także o znaczeniu drzew dla ekosystemu i człowieka. Informacje przygotowali wybitni znawcy Puszczy Białowieskiej: prof. Andrzej Strumiłło, prof. dr hab. Tomasz Wesołowski, prof. dr hab. Janusz Hereźniak, prof. dr hab. Zbigniew Mirek, dr hab. Grażyna Łaska, dr Andrzej Janusz Korbel i mgr Marta Maziarz. Częścią wystawy jest także wielkoformatowa mapa podłogowa obrazująca dziedzictwo naturalne Polski, z zaznaczeniem obszarów włączonych do Europejskiej Sieci Ekologicznej programu NATURA 2000.
Młodzież oraz wszyscy zainteresowani mogą odkrywać tajemnice Puszczy podczas specjalnie dla nich przygotowanych zajęć, które w ciekawy i angażujący sposób uczą o bogactwie przyrody Puszczy.
Fundacja organizuje również ogólnopolski internetowy konkurs wiedzy przyrodniczej (www.konkurs.arboresvitae.eu), który zachęci młodych ludzi do kreatywnego poszukiwania odpowiedzi na pytania o znaczenie drzew, leśnych ekosystemów i bioróżnorodności, a także o sposoby ich zachowania dla przyszłych pokoleń.
W pawilonie multimedialnym wystawy (CORT) codziennie od rana do wieczora wyświetlany jest film poświęcony Puszczy Białowieskiej „Ostatnia puszcza” Bożeny i Jana Walencików, a w każdą sobotę i niedzielę o godz. 19.00 w ramach kina ARBORES VITAE odbywają się pokazy specjalne filmów Jana i Bożeny Walencików, m.in. ich najnowszego serialu telewizyjnego „Saga prastarej Puszczy”, który kręcili przez dziesięć lat. Forma fabularyzowanego serialu to zupełnie nowy sposób przedstawiania dzikiej przyrody i opowiadania o niej z perspektywy nie gościa, lecz mieszkańca, m.in. wilka, nornicy, żuka czy dzika.
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie planowana na koniec października międzynarodowa konferencja naukowa organizowana we współpracy z krakowskimi uczelniami. Studenci wraz z najwybitniejszymi polskimi i zagranicznymi badaczami lasów, zarówno rodzimych, jak i znajdujących się w odległych częściach globu, będą próbowali odpowiedzieć na pytanie: Do czego są nam potrzebne lasy pierwotne?
|