„Pozwolić dzieciom na matematyczną aktywność”
– konferencja o aktywnym wprowadzaniu najmłodszych w świat matematyki
Jak matematyka może rozwijać twórcze myślenie? Dlaczego na lekcjach matematyki powinno się z dziećmi rozmawiać, słuchać ich i zachęcać do szukania niestandardowych rozwiązań? Ta dziedzina wiedzy to nie tylko liczby i liczenie. Do zmian w nauczaniu matematyki będzie przekonywać dr hab. Ewa Swoboda na konferencji pt. „Pozwolić dzieciom na matematyczną aktywność”, która odbędzie się 8 listopada w Krakowie.
Więcej niż połowa dzieci przedszkolnych w Polsce wykazuje zaskakującą łatwość nabywania wiadomości i umiejętności matematycznych oraz matematyczne ukierunkowanie umysłu . Jednak po kilku miesiącach edukacji szkolnej te wyjątkowe zdolności zanikają. Potwierdzają to wyniki pierwszego w Polsce testu pt. „Ogólnopolskie Badania Umiejętności Trzecioklasistów” przeprowadzonego wiosną 2011 r. Wykazały one, że jedynie 5% trzecioklasistów rozwiązało prawidłowo wszystkie zadania. Uczniowie lepiej radzili sobie z ćwiczeniami typowymi, natomiast mieli duże problemy, gdy musieli zastosować posiadaną wiedzę w niestandardowy sposób.
Zainspirowani wynikami tych badań organizatorzy konferencji pragną podzielić się pomysłami i doświadczeniami w zakresie nauczania matematyki. Wielu uczniów skarży się, że matematyka jest skomplikowana i rozwiązywanie zadań sprawia im trudność. Sposób wprowadzania dzieci w świat matematyki ma kluczowy wpływ na ich nastawienie do tego przedmiotu w dalszych etapach edukacji.
Spotkanie w Krakowie będzie okazją do refleksji, co można zrobić, aby dzieci z radością nabywały kompetencje matematyczne. Warto zastanowić się jakie elementy wprowadzić na lekcjach matematyki, aby najmłodsi entuzjastycznie uczyli się tego przedmiotu. Od nauczycieli i wybranych przez nich sposobów kształcenia w uczniach umiejętności matematycznych zależy, czy trzecioklasiści będą mogli pochwalić się lepszymi wynikami w testach umiejętności.
Matematyka jest ważna
Jak twierdzi Anna Karniej, dyrektor wydawniczy Nowej Ery – organizatora kongresu, „Matematyka to nauka myślenia, choć w powszechnym postrzeganiu została zredukowana do liczb i liczenia. Matematyka jest wszędzie. To nauka wnioskowania, argumentowania, dostrzegania związków logicznych, orientacji w przestrzeni, szukania niestandardowych rozwiązań i pokonywania trudności.” Panuje opinia, że na lekcjach uczniowie często rozwiązują zadania za pomocą narzuconych schematów. Według ekspertów w ten sposób trudno nabyć wyżej wymienione umiejętności. Dlatego warto zweryfikować dotychczas stosowane, tradycyjne metody uczenia matematyki. Nadszedł bowiem czas na zmiany i to już od pierwszych lat szkoły podstawowej, ponieważ negatywne nastawienie do tej dziedziny nauki wśród uczniów zaczyna się już w pierwszych miesiącach szkolnej edukacji. Do wprowadzenia zmian w kształceniu matematycznym będzie inspirowała nauczycieli i pedagogów dr hab. Ewa Swoboda podczas konferencji w Krakowie.
O matematyce trzeba rozmawiać
Dyskusję o zmianach w sposobie nauczania matematyki zapoczątkował międzynarodowy kongres „Nowa era w nauczaniu matematyki”, który odbył się 22 października w Warszawie. W spotkaniu polscy oraz zagraniczni eksperci wymienili poglądy i pomysły, co można zrobić, żeby dzieci z chęcią i satysfakcją przyswajały wiedzę oraz, co ważniejsze, umiejętności z tej dziedziny. Kontynuacją dyskusji o wprowadzaniu nowych metod nauczania matematyki jest cykl spotkań lokalnych w 16 miastach Polski.
Spotkanie odbędzie się 8 listopada o godz. 14.00 w Hotelu Swing, ul. Dobrego Pasterza 124, koło Parku Wodnego.
Wykład poprowadzi Ewa Swoboda – doktor habilitowany, profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego, dydaktyk matematyki. W kręgu jej zainteresowań jest m.in. przygotowanie uczniów do myślenia matematycznego na poziomie wczesnoszkolnym. Autorka podręczników i uczestniczka wielu międzynarodowych konferencji matematycznych.
|