„STUDIUM OBIEKTU. RZECZY NOWE”
Od 1. grudnia 2011 do 12. stycznia 2012 roku, w Muzeum Etnograficznym
w Krakowie zobaczyć będzie można STUDIUM OBIEKTU. RZECZY NOWE - niewielki, ale starannie dobrany zbiór kilkunastu obiektów, które trafiły do muzeum w latach 2001-2011. Są wśród nich przedmioty z historią: dzieła sztuki, rzeczy użytkowe, świadectwa sposobów życia w różnych częściach świata, czy rozpoznawalne od razu znaki naszej codzienności. Niektóre są już częścią muzealnej kolekcji, niektóre są jeszcze
w opracowaniu. Oddają one naturę Muzeum poszukującego, które stara się odnaleźć istotę rzeczy w śladach czyjegoś życia, zmiennych i coraz bardziej krótkotrwałych świadectwach czasów, w których żyjemy.
Jako formę zaprezentowania RZECZY NOWYCH wybraliśmy studium obiektu – rodzaj pracowni, która pozwala spotkać się z każdym przedmiotem i uważnie wsłuchać się w jego opowieść.
RZECZY NOWE to dalszy ciąg przemyśleń nad zalążkami i trwaniem stuletniej kolekcji MEK, które towarzyszyły już „Studium obiektu: Rzeczy pierwsze” (wówczas prezentowaliśmy obiekty pozyskane w pierwszym dziesięcioleciu Muzeum 1911-1921). Dzisiaj pytamy o konteksty działania i powinności muzeum etnograficznego w odniesieniu do naszej rzeczywistości: jest w niej i krakowski gorset z okresu międzywojennego przekazywany z pokolenia na pokolenia, i arkusz kalkulacyjny Excel, który w 2011 roku pomógł pannie młodej w uporządkowaniu wydatków weselnych.
W decyzjach towarzyszących budowaniu etnograficznej kolekcji, ujawnia się złożoność świata i naszych codziennych życiowych wyborów: Co jest nam potrzebne? Co nam się podoba? Co jest dla nas ważne? O czym chcemy pamiętać? Co chcemy zachować?
STUDIUM OBIEKTU. RZECZY NOWE to krótka opowieść o Muzeum wrażliwym na to, co wczoraj i dziś, o Muzeum, które w sto lat od swojego powstania wciąż jest ciekawe świata i żyje rytmem współczesności.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Studium obiektu zamyka cykl „Druga strona rzeczy”, trwający od stycznia do grudnia 2011 roku. Otwarcie odbędzie się 1 grudnia o godz. 18.00 w ramach ostatniego spotkania z cyklu (wstęp wolny).
Cena biletu: 3 zł
|