Zapraszamy w każdy ostatni czwartek miesiąca
od maja do października 2012 roku
zawsze o godzinie 18.00, Ratusz, pl. Wolnica 1
wstęp wolny
W najbliższy czwartek, 31 maja 2012 roku, Muzeum Etnograficzne w Krakowie inauguruje cykl spotkań pt. GRANICE CIAŁA.
W każdy ostatni czwartek miesiąca, od maja do października 2012 roku, o godzinie 18.00, będziemy podejmować tematy związane z cielesnym doświadczaniem świata. Rozmowy będą toczyć się wokół wątków granicznych, wywołujących niepewność, takich, które nie znajdują jednoznacznego rozstrzygnięcia. Wraz z zaproszonymi gośćmi chcemy zastanowić się nad tymi aspektami naszej cielesności, które intrygują, niepokoją. Czy granice ciała to granice naszego doświadczania świata?
Gościem pierwszego spotkania (31 maja, godz. 18.00) będzie prof. dr hab. Jan Hartman, filozof i publicysta, profesor zwyczajny Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Filozofii i Bioetyki na Wydziale Nauk o Zdrowiu, zajmujący się etyką, bioetyką, metafilozofią i filozofią polityki.
Z profesorem Janem Hartmanem porozmawiamy o cielesności w kontekście wykorzystania, przechowywania i eksponowania martwego ciała. Jak się zachowujemy w stosunku do ludzkich zwłok? Odwracamy wzrok czy raczej chcemy się przyjrzeć?
Co myślimy o ich wystawianiu na widok publiczny: podczas uroczystości pogrzebowych (zwłaszcza tych z masowym udziałem publiczności), w mediach, w muzeum? Czy budzi nasz opór myślenie o ciele zmarłego w kategoriach użyteczności: badań naukowych (słynna „trupia farma” z Tennessee), ćwiczeń chirurgicznej sprawności, crash-testów, testów broni palnej?
Wobec ciała człowieka, który zmarł, mocniej wybrzmiewa pytanie: czy człowiek jest swoim ciałem, czy raczej je posiada podobnie jak rzecz, którą może dowolnie dysponować?
Kolejne spotkania z cyklu:
28.06.2012, g.18.00
POROŚNIĘTE – rozmowa z dr Anną Olszewską
Powierzchnia ciała: włosy, skóra, paznokcie, łuski, pancerz. Atrybuty piękna, oznaki zdrowia, symbole witalności i mocy albo stygmatyzujące powody wykluczenia.
26.07.2012 – seans filmowy, g.18.00
Mechaniczna miłość, reż. Phie Ambo, Dania/Finlandia, 2007 r., 79 min.
Dokument o współdzieleniu świata z terapeutycznymi robotami, mechanicznymi replikami ludzi. Czy można stworzyć z nimi emocjonalną więź?
30.08.2012 – seans filmowy, g.18.00
Mały Otik, scen. i reż. Jan Švankmajer, Czechy/Japonia/Wielka Brytania, 2000 r., 125 min.
Mroczna i surrealistyczna opowieść dla osób o mocnych nerwach. Historia
o przemożnym pragnieniu potomstwa, bezwarunkowej rodzicielskiej miłości
i… niebywałym apetycie. Ożywiony pniak komplikuje życie mieszkańców pewnej kamienicy.
27.09.2012, g.18.00
PRZEDŁUŻONE – rozmowa z dr. Tomaszem Rakowskim
Protezy, implanty, przeszczepy – części zamienne. Jak wpływają na wyobrażenia anatomii ciała, poczucie jego kompletności i sprawności? Projektowanie nieśmiertelności: od medycyny ludowej do nowoczesnej chirurgii
25.10.2012, g.18.00
OTWARTE – rozmowa z dr hab. Moniką Bakke
Krew, płynna i wyciekająca, pozostaje w sprzeczności z wyobrażeniem ludzkiego ciała jako zamkniętego, stałego. Święta i przeklęta. Nośnik DNA – kodu genetycznego
i kulturowego: niezmienna baza danych, czy pole eksperymentalnych modyfikacji?
|