Święto Cykliczne to społeczna inicjatywa zainaugurowana w 2009 roku w Krakowie pierwotnie miała zwrócić uwagę na obecność rowerzystów w przestrzeni miejskiej i promować rower jako najlepszy środek transportu w mieście. Na przestrzeni lat Święto Cykliczne przekształciło się w festiwal kultury rowerowej, gdzie postulaty kierowane do władz są równie ważne jak manifestowanie radości płynącej z poruszania się po mieście na dwóch kółkach. Finał tegorocznej edycji imprezy odbędzie się 3 czerwca 2012 o godzinie 12:00 na Placu Szczepańskim.
W tym roku Święto Cykliczne odbędzie się w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Trójmieście i kilkunastu innych miastach Polski. Kulminacja krakowskiej edycji nastąpi 3 czerwca. Z Placu Szczepańskiego o godz. 12:00 na ulice miasta wyruszy Wielki Przejazd Rowerowy, wieńczący kilkudniowe obchody Święta Cyklicznego. Rok temu przejazd przyciągnął ponad tysiąc rowerzystów. W tym roku organizatorzy spodziewają się obecności nawet dwóch tysięcy cyklistów.
Podczas Przejazdu zobaczymy rodziców z dziećmi, fanów jazdy wyczynowej, kurierów rowerowych i oryginalne maszyny, takie jak riksze, monocykle czy staroświeckie bicykle. O bezpieczeństwo uczestników zadba eskorta policji oraz służby porządkowe.
Finał imprezy odbędzie się na Bulwarze Inflanckim oraz w pomieszczeniach Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży przy ul. Wietora 13. Na miejscu uczestnicy będą mogli wziąć udział w konkursach i spotkaniach z rowerowymi podróżnikami, skorzystać z darmowego serwisu rowerowego, obejrzeć filmy o tematyce rowerowej oraz pokaz mody VeloModa. Wśród potwierdzonych gości znajdują się uczestnicy wyprawy Afryka Nowaka, którzy przebyli na rowerach 40 tys. kilometrów przez bezdroża Czarnego Kontynentu śladami Kazimierza Nowaka.
Organizatorzy zadbali o najmłodszych uczestników Święta. Specjalnie dla nich zostaną zorganizowane konkursy i warsztaty twórcze, prowadzone przez grupę Sztukolotnia.
Organizatorem krakowskiej edycji Święta jest stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów. Koordynacją przejazdów w poszczególnych miastach, biorących udział w akcji, jest sieć Miasta dla Rowerów i portal Polska na Rowery. Każde miasto przygotowało swój własny program, ale łączy je idea świętowania wolności jaką daje rower i promowania roweru jako środka transportu idealnego w mieście.
|