Od czerwca w Galerii Dworu Czeczów można obejrzeć wystawę 78 prac członkiń Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art, prezentującą 10 szkół haftu kaszubskiego.
Jest to pierwsza od 19 lat wystawa poświęcona w całości właśnie tej tematyce. Jest efektem wielu lat hafciarskiego kunsztu, pomysłów doświadczeń i mrówczej pracy naszej społeczności rękodzielniczej. Te 12+7 wspaniałych lat, znakomitych osiągnięć rozpoczynają tym samym Rok Jubileuszowy 2012/2013 20-lecia działalności Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego Lud-Art przy Muzeum Etnograficznym w Krakowie powstało 17 marca 2005 roku, lecz jego korzenie sięgają Klubu Hafciarskiego działającego w latach 1993-2005 przy Krakowskim Oddziale Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego z siedzibą w Muzeum Etnograficznym w Krakowie. Pomysłodawczynią i założycielką Klubu Hafciarskiego była dr Urszula Janicka-Krzywda, kustosz MEK, opiekun, animator i dobry duch – obecnie członek honorowy organizacji.
Stowarzyszenie skupia przedstawicieli różnych pokoleń, środowisk i zawodów, których łączy zamiłowanie do rękodzieła i szczególna wrażliwość. Nasze motto: Tradycja i Współczesność.
Stowarzyszenie prowadzi bardzo aktywną i bogatą działalność wystawienniczą, dydaktyczną a także charytatywną. To dziesiątki wystaw zbiorowych o różnorodnej tematyce, pokazów rękodzieła, prezentacji wykonywania haftów i koronek w szkołach, domach kultury, na uroczystościach promujących rękodzieło ludowe i artystyczne przybliżając jego znaczenie w polskiej tradycji i kulturze w kraju i za granicą.
Gościnnie w wystawie biorą udział: Krystyna Kręcka - Sworne Gacie; Koło Robótek Ręcznych Razemkowo ze Skawiny; Maria Skotnicka - Klub Ewa z Chorzowa; Olga Szerauc - nestorka hafciarstwa i koronczarstwa 105 lat! i jeszcze bardzo aktywna w swej pasji.
Więcej na www.dworczeczow.pl
|