Jak mieszkańcy Krakowa uczestniczą w tworzeniu kultury miasta? Jak użytkownicy sieci wpływają na kreowanie miejskiego życia kulturalnego? Na te i inne pytania będziemy próbowali odpowiedzieć podczas pierwszego spotkania Małopolskiego Instytut Kultury w ramach Zbiornika Kultury. Podejmując temat wzajemnego przenikania się kultury wirtualnej i kultury miejskiej, przyjrzymy się funkcji, jaką w komunikacji mieszkańców pełni zarówno przestrzeń miasta, jak i przestrzeń Internetu. Przeanalizujemy wpływ praktyk w sieci na sposób uczestniczenia w kulturze, proces tworzenia się kultury niezależnej, a także na kreowanie stylu życia. Poruszymy też kwestię przepływu informacji w kulturze miejskiej, którą MIK zajmuje się dokładniej w ramach projektu Kultura miejska – węzły i przepływy.
Spotkanie poprowadzi dr Anna Nacher, adiunkt w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (Katedra Mediów Audiowizualnych).
E-kultura. Udostępnij!
Udostępniasz? Masz wątpliwości, czy robisz to legalnie, czy jesteś piratem? A może po prostu tworzysz kulturę? Wszystkich zainteresowanych tematyką uczestnictwa w wirtualnej kulturze i dzielenia się informacjami i zasobami zapraszamy na cotygodniowe spotkania Małopolskiego Instytutu Kultury organizowane w ramach Zbiornika Kultury w Bunkrze Sztuki. Będziemy poruszali kwestie wytwarzania i udostępniania zasobów przez użytkowników Internetu i mediów społecznościowych, a także przez tradycyjne instytucje kultury (np. poprzez digitalizację zbiorów). Zajmiemy się też, często niejasnym, zagadnieniem dzielenia się zasobami w kontekście prawa autorskiego i własności intelektualnej.
(grafika: Jordi Berenguer CC BY-SA 3.0)
|